« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

ΕΣΚΑ Νέων: Πολυνίκης Αγ. Βαρβάρας – Αμύντας 57-64

Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019 , 21:30

Την πρώτη θέση του 1ου Ομίλου εξασφάλισαν οι Νέοι μας, αφού πέρασαν νικηφόρα από το Κλειστό της Αγίας Βαρβάρας με σκορ 57-64 κόντρα στον Πολυνίκη, στο πλαίσιο της 15ης Αγωνιστικής του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ. Μετά την σημαντική αυτή νίκη, ο Αμύντας ο οποίος αγωνίστηκε, μάλιστα, χωρίς τον τραυματία Αριστοτέλη Μέλιο, πήρε την πρόκριση για την επόμενη Φάση, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά με το σκορ να ανοίγει από τον Σιούντρη, με καλάθι και foul. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά οι Καπρής και Καλδής ανέκτησαν το προβάδισμα. Με κάρφωμα του Γιούσι έγινε για πρώτη φορά το +6 (3-9) για τον Αμύντα. Οι παίκτες του Σπύρου Παντελιάδη διατήρησαν αυτή τη διαφορά για μερικά λεπτά (9-15), όμως, ένα επί μέρους σερί 9-2, έφερε τον Πολυνίκη μπροστά με 18-17 στο τέλος της περιόδου.

Ο Γιούσι επανέφερε την πρωτοπορία στο σκορ στον Αμύντα στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (18-19). Στα μισά της περιόδου, με συνεχόμενα καλάθια των Παπαχρήστου, Καλδή και Γιούσι ο Αμύντας βρέθηκα ξανά στο +6 (24-30). Ο Πολυνίκης πίεσε και πλησίασε, όμως, ο Σιούντρης, πετυχαίνοντας το πρώτο τρίποντο του Αμύντα στον αγώνα, έκανε το 28-35. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 32-37, με την ομάδα μας να διατηρεί μια μικρή απόσταση «ασφαλείας».

Μετά την ανάπαυλα, η επιθετική απόδοση του Αμύντα έπεσε και από το 35-41 το σκορ έγινε 45-42 υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, οι «πορτοκαλί» δεν επέτρεψαν στον Πολυνίκη να ξεφύγει περισσότερο. Ο Έξαρχος ισοφάρισε με τρίποντο και ο Καλδής με μια όμορφη προσωπική ενέργεια έκανε το 45-47. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν τελικά μπροστά με 50-47 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Αμύντας απέδειξε γιατί βρίσκεται δίκαια στην πρώτη θέση του Ομίλου. Παρά το γεγονός οτι στο ξεκίνημα ο Πολυνίκης βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 (52-47), Γιούσι και Καπρής μείωσαν σε 54-51. Τότε ο Σιούντρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 54-54. Εκ τότε ο Αμύντας έπαιξε το δικό του παιχνίδι. Με 1/2 βολές από τον Έξαρχο και ένα κρίσιμο δίποντο από τον Καπρή έγινε το 54-57. Ο 19χρονος guard πέτυχε στην επόμενη επίθεση και τρίποντο για το 54-60, το οποίο πανηγύρισαν έξαλλα στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν χωρίς αποτέλεσμα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Καπρής σκόραρε άλλους τέσσερις πόντους και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 57-64.

Επόμενος αγώνας για τον Αμύντα την ερχόμενη Τετάρτη (30/1, 21:00) στο Κλειστό του Υμηττού κόντρα στον Ηλυσιακό.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 57-64

Διαιτητές: Πετράκης, Ραπτογιάννης

Δεκάλεπτα: 18-17, 32-37, 50-47, 57-64

Πολυνίκης (Βαμβακίδης): Τζεμπελίκας, Θομώπουλος 6, Λιβανός 16, Μόρφος Β. 10, Τσερσάκ, Μόρφος Αθ. 7, Δημούλη Χρ. 4, Δημούλη Αν., Θεοδωρίτσης 12(2)

Αμύντας (Παντελιάδης): Βαλτατζής, Παπαχρήστος 2, Καπρής 21(1), Καλδής 8, Έξαρχος 4(1), Γιούσι 18, Καραφέρης, Λιαράκος, Σιούντρης 9(2), Αποστολάκης 2