• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Κορασίδες, Γ’ ΕΣΚΑ (1η-2η θέση): Νηαρ Ηστ – Αμύντας 31-39

Τρίτη 23 Απριλίου , 20:45

Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ, Γ’ κατηγορία Κορασίδων (1η-2η θέση)

Ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζον οι Κορασίδες του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, που εκτός της κατάκτησης της ανόδου, κατέκτησαν και την 1η θέση, της κατηγορίας, μετά την επικράτησή τους και στην Καισαριανή, έπειτα της πρώτης αναμέτρησης στον Υμηττό (52-34), στους διπλούς αγώνες με την ιδιαίτερα δυνατή Νηαρ Ηστ.

Συγκλονιστική αναμέτρηση στο κλειστό της Καισαριανής με τη θέληση για τη νίκη να ξεχειλίζει στο παρκέ από την αρχή της αναμέτρησης, παρασύροντας σε ένταση και τους θεατές, με τις δυνατές άμυνες να κρατούν χαμηλά το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (2-8). Στη συνέχεια η πρωτοπορία άλλαξε χέρια με τις γηπεδούχες να μπαίνουν μπροστά με ένα πόντο στην ανάπαυλα (15-14), ανεβάζοντας το ενδιαφέρον για το δεύτερο μισό.

Μετά το ημίχρονο οι αθλήτριες του Γιάννη Παπαναστασίου συνέχισαν στον ίδιο δυνατό ρυθμό, ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη (31-39), παίρνοντας την πρώτη θέση της τελικής κατάταξης της κατηγορίας, πανηγυρίζοντας μαζί με τους φιλάθλους τους.

Νηαρ Ηστ – Αμύντας 31-39

Δεκάλεπτα: 2-8, 15-14, 24-27, 31-39

Νηαρ Ηστ (Παπανικολάου): Αθανασοπουλου, Κοντοστανου, Λιολιου 3(1), Γκατζογια 8(2), Σκαραφιγκα, Ευγενιου 10, Ευστρατογλου 4, Κωνσταντινου 2, Ραπανακη, Σωνακη 4, Καμπακλη, Κριθαρουμα

Αμύντας (Παπαναστασίου, Μπαντάς): Παντελιάδη 9, Τσιμάρα, Ζάχου, Κονδύλη, Ζούπα, Τσιοδούλου, Φέσιου 13, Ραματία 1, Ιωάννου 7, Παπά 9, Ζεκιάι

Διαιτητές: Σελλήνας Γεώργιος