Κύπελλο Ανδρών: Αμύντας – Πανερυθραϊκός 70-68

Τετάρτη 08 Σεπτεμβρίου 2021 , 19:00

Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε ο Αμύντας, στην “Πυρκάλ” επί του Πανερυθραϊκού, για την 2η αγωνιστική και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος,

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αποκτήσουν ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι με μεγαλύτερη ευστοχία οδηγούσαν το σκορ, με τους “Υμηττιώτες” να βρίσκονται κοντά και με 2 συνεχόμενα καλάθια του Γκρέκα να μειώνουν τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της, στα μέσα της περιόδου (12-13 5′). Με τον ίδιο ρυθμό οι ομάδες πέρασαν στους πάγκους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το ταμπλό να γράφει 17-19.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με την έναρξη του 2ου δεκάλεπτου με γκολ-φάουλ του Σιούντρη (20-19) δείχνοντας και τον αμφίρροπο τόνο που θα επικρατούσε στην υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης. Τρία συνεχόμενα τρίποντα του Avare και ένα καλάθι του Σιούντρη έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (31-21 16′), αλλά η δυνατή αντεπίθεση της ομάδας της Ερυθραίας έφερε στα ίσια το ματς με 1,5′ να απομένει έως το ημίχρονο. Το καλάθι του Τοπάλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ (33-31) της δεύτερης περιόδου για την ομάδα του Υμηττού.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη ξέφυγαν στο σκορ με 2 συνεχόμενα καλάθια των Μπέλη και Τοπάλι (37-31) κρατώντας την πρωτοπορία έως το τέλος του τρίτου κομματιού του αγώνα αυξάνοντας τη διαφορά στο τέλος του, σε εννέα πόντους (55-46) και με επιπλέον πόντους από τους Βύρλα (2), Γκρέκα (2), Τοπάλι (3 επιπλέον), Μπέλη (επιπλέον 5, με 1 τρίποντο), Γκάτζο (1), Κουκουνιάς (1 τρίποντο) και Avare (2).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το καλάθι του Σιούντρη έδωσε τη μέγιστη πρωτοπορία των 11 πόντων στο ματς για τους “πορτοκαλί” (57-46), αλλά η κατακόρυφη αύξηση της πίεσης για την ανατροπή, των Ερυθραίων, παράλληλα με την ευστοχία τους, έφεραν τις ομάδες να ξεκινάνε από την αρχή στα μισά της περιόδου (57-57). Η προσπάθεια των γηπεδούχων για τη νίκη τους έφερε μπροστά στο σκορ με 67-61, 70” πριν τη λήξη, αλλά ένα black out έδωσε την πρωτοπορία στους φιλοξενούμενους (67-68), 13″ πριν το τέλος. Το εύστοχο τρίποντο του Dillon Avare δευτερόλεπτα πριν την κόρνα έδωσε την πρόκριση στον Αμύντα (70-68) αποζημιώνοντας στο έπακρο τους θεατές για το θέαμα!

Επόμενη αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική, το ερχόμενο Σάββατο (11/9) στο κλειστό του Υμηττού με τον Κόροιβο Αμαλιάδας που επικράτησε στην έδρα του, με σκορ 75-60, επί του Χαρίλαου Τρικούπη.

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 70-68

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-31, 33-31, 55-46

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Avare 14(4/7 τρίπ. 57,1%), Τοπάλι 16(1) (5/5/ βολ. 100%, 4/4 διπ. 100%, 5 ριμπ., 4 ασ.), Σιούντρης 11 (6 ριμπ.), Γκρέκας 8 (5 ριμπ.), Βαρδιάνος 3(1), Κουκουνιάς 3(1) (3 μπλοκ), Γιούση 2, Γκάτζο 1, Μπέλη 10(1), Βύρλας 2 (10 ριμπ.)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 10, Καλλιανιώτης 8(2), Ντουζίδης , Κωστόπουλος 3(1), Σκάνδαλος 10, Καμπουρίδης 12(2), Παπανικολάου, Τσάμης 3, Σταματογιάννης 13(1), Καλογερίας 4, Ευστρατίου 5

Διαιτητές: Θεονάς, Καραβίτης και Στρέμπας (κομισάριος Άκελ)