Κύπελλο Ανδρών: Αμύντας – Πανερυθραϊκός 71-61

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020 , 17:00

Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε ο Αμύντας, στην “Πυρκάλ” επί του Πανερυθραϊκού και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, παρόλο τους τραυματισμούς βασικών παικτών! Η ομάδα μας μαζί με τον Ολυμπιακό Β’ είναι οι μόνες ομάδες από της Α2 που παραμένουν στο θεσμό και αναμετριούνται σε νοκ αουτ ματς για να προχωρήσουν στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αποκτήσουν ρυθμό και μετά από 4,5 λεπτά το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 4-8 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβασε ταχύτητα και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο έχοντας την πρωτοπορία με 20-12. Μέχρι τα μέσα του επόμενου δεκαλέπτου οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά με 4 εύστοχα καλάθια του Σάλεχ οι πορτοκαλί πήγαν στα αποδυτήρια με τη μέγιστη διαφορά των 12 πόντων (37-25).

Στην επανάληψη ο Αμύντας ξεκίνησε πιο δυνατά και με 2 καλάθια από τον Κουκουνιά και τον Σάλεχ, ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους. Από αυτό το σημείο και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου ευστοχήσαμε σε 5 τρίποντα, 2 ο Γκάτζο και από ένα οι Κανονίδης, Σιούντρης, Μπέλη και 1 εύστοχη βολή του Βαρδιάνου, διαμορφώνοντας το σκορ σε 57-47. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι ομάδες έβγαλαν μεγάλο πάθος και δυνατές άμυνες σε όλα τα σημεία του παρκέ με αποτέλεσμα η διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να πέσει στο καλάθι (59-57), αλλά οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη αντέδρασαν στο δυνατό παιγνίδι του αντιπάλου, που έδινε τα πάντα για τη νίκη, με 6 βολές του Βαρδιάνου και 6 του Σάλεχ διαμορφώνοντας το τελικό 71-61.

Επόμενη αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική, την ερχόμενη Τετάρτη (23/9) στο κλειστό του Υμηττού με τον Ολυμπιακό Β’ που κατέβαλε το Παγκράτι εκτός έδρας με 68-81.

Αμύντας – Πανερυθραϊκός: 71-61

Δεκάλεπτα: 20-12, 37-25, 57-47, 71-61
Διαιτητές: Μάνος, Μπίκας και Ζακεστίδης (κομισάριος Ελευθεριάδης).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Τοπάλλι, Σιούντρης 8(2/3 τριπ 66,7%), Οικονόμου 5, Βαρδιάνος 8(8/10 βολ 80%), Σάλεχ 18(1) (8/8 βολ 100%, 5 ριμπ), Κουκουνιάς 4 (8 ριμπ), Γιούση 2, Γκάτζο 10(3/5 τριπ 60%), Μπέλη 9(1) (10 ριμπ), Τάγαρης 2, Αποστολάκης, Κανονίδης 5(1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Κοντούδης 2, Καλλιανιώτης 1, Ντουζίδης 3, Βουγιούκας 1, Σκάνδαλος 3(1), Γιαουρτόγλου 6(2), Καμπουρίδης 11(3/5 τριπ 60%), Στάθης 8 (4/4 διπ 100%), Αθανασούλας 9(1), Φιλιππάκος 13(1) (10 ριμπ).