« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Κύπελλο Ανδρών: ΑΣ Καρδίτσας – Αμύντας 93-96

Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2019 , 17:00

Με σπουδαία ανατροπή και παλικαρίσιο «διπλό» στην Καρδίτσα με σκορ 93-96 ο Αμύντας προκρίθηκε στη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην επίθεση, η Καρδίτσα ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 31 πόντους. Η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι δεν τα πήγε άσχημα, δεν μπορούσε να ακολουθήσει, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο -13 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (31-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμύντας βελτιώθηκε και με κάποιες όμορφες συνεργασίες στην επίθεση μεταξύ νεότερων και εμπειρότερων έφτασε στο 40-35. Στο 18’ ο Χάλαρης μείωσε σε 43-42, ενώ λίγο αργότερα, με τρίποντο ο Μέλιος έδωσε για πρώτη φορά την πρωτοπορία στην ομάδα μας (46-47). Παρόλα αυτά, το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Κώστας Κομποδιέτα – αδερφού του δικού μας Δημήτρη – να προηγούνται με 52-47.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η ομάδα μας μείωσε ξανά στο καλάθι, αλλά ένα μικρό σερί των γηπεδούχων τους οδήγησε ξανά στο +10 (70-60). Ο Αμύντας κατάφερε να επιστρέψει και πάλι και μέσα σε μόλις λίγα λεπτά πλησίασε σε 73-70. Ωστόσο, η Καρδίτσα βρέθηκε ξανά με το «μαξιλαράκι ασφαλείας» των πέντε πόντων (75-70, 30’). Για μια ακόμη φορά οι γηπεδούχοι κατάφεραν γρήγορα να κάνουν το +10 (80-70). Ένα εντυπωσιακό σερί τριπόντων από τους Κερασοβίτη, Χάλαρη και Κουκουνιά έδωσε ψυχολογία στην ομάδα μας, η οποία βρέθηκε στο -1 (82-81). Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Καπρής ισοφάρισε το ματς από τη γραμμή των 6μ75. Ακολούθησαν καλάθια των Καλδή και Μέλιου για το 84-88. Στις επόμενες επιθέσεις οι Κερασοβίτης και Κομποδιετας κράτησαν σταθερά μπροστά τον Αμύντα. Αν και 15’’ πριν τη λήξη το σκορ ήταν 93-94 ο Κουκουνιάς με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη και την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας για δεύτερο συνεχόμενο ματς ήταν ο Στέλιος Χάλαρης, με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Δημήτρης Κομποδιέτας και Πάνος Κουκουνιάς.

Στο «τιμόνι» του πάγκου μας σήμερα ήταν ο άμεσος συνεργάτης του Αλέξανδρου Ζαβού, Αλέξανδρος Παρασκευόπουλος,  καθώς ο πρώτος προπονητής της ομάδας μας βρίσκεται στις ΗΠΑ για επιμορφωτικό σεμινάριο του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας για την 1η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Διαγόρα Δριοπιδέων στο Αιγάλεω.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 93-96

Διαιτητές: Παγώνης, Πιτσίλκας, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 31-18, 52-47, 75-70, 93-96
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Σανδραμάνης, Χοδρογιάννης 5 (1), Γράβας 22 (2), Ζωιτσάκος, Τριανταφύλλου 8 (1), Παππάς 11 (2), Κακλαμάνος 15 (5), Νάκης, Παπαδόπουλος 6, Ερμίδης 8 (2), Θέος 8, Καλές 10.
Αμύντας (Παρασκευόπουλος): Ζούπας 11, Κάπρης 9 (1), Καλδής 12, Κερασοβίτης 12 (4), Κουκουνιάς 14 (2), Κομποδιέτας 16 (2), Χάλαρης 17 (2), Φακοπουλίδης, Μέλιος 5 (1).