« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Κύπελλο ΕΣΚΑ Β’φάση: ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-ΑΜΥΝΤΑΣ 54-66

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019 , 21:45

Με το δεξί ξεκίνησε η ομάδα μας των γυναικών την τρέχουσα σεζόν στον αγώνα Κυπέλου με την Άμιλλα Περιστερίου.

Την Τετάρτη 18/9/2019 στις  21:45 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική για τη Β’ φάση του Κυπέλου Γυναικών ΕΣΚΑ, στο κλειστό Μπουρναζίου οι Γυναίκες μας αντιμετώπισαν την ομάδα του Πολιτιστικού Αθλητικού Ομίλου Άμιλλα Περιστερίου και νίκησαν με σκορ 54-66.

Η ομάδα μας ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα στο Μπουρνάζι σκοράροντας μόνο από βολές (7-3 5′). Η βελτίωση στην άμυνα και εύστοχα σουτ είχαν ως αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ κλείνοντας την περίοδο με 12-14. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και η προσπάθεια στην άμυνα, αλλά και η πολυφωνία στην επίθεση οδήγησε τις παίκτριες στην ανάπαυλα με την ομάδα μας να προηγείται στο σκορ (24-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ευστοχία των κοριτσιών μας συνεχίστηκε κρατώντας τα ηνία στο σκορ με διψήφια διαφορά στο 28′ (34-44) και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 41-47. Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου οι κακές επιλογές στην επίθεση και η ψυχωμένη προσπάθεια των γηπεδούχων οδήγησαν το ματς στην ισοπαλία (47-47 32′), αλλά οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη δεν τα παράτησαν κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στη σεζόν απέναντι σε μία αρκετά ανταγωνιστική ομάδα με σκορ 54-66.

Επόμενος αγώνας για τη 2η αγωνιστική του Κυπέλου την Κυριακή (22/9 , 20:00) με την Εστία Φιλίας στην Πυρκάλ.

ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΜΥΝΤΑΣ 54-66

Δεκάλεπτα: 12-14, 24-27, 41-47, 54-66

Άμιλλα Περιστερίου (Γουναρά): Αυγέρη 4, Κουφοπούλου, Καρούση, Σαραγιώτη 6(1), Τουρκαμπή 4, Καναβάρου, Τσίπρα 12, Μαγκάφα 12, Δαμουλάκη 8(2), Μαλαπάνη, Οικονόμου, Κατσάρα 8

Αμύντας (Δρακάκη Φρόσω): Καράντζαλου Λουκία, Τριμέρη Μαρία 11(1), Μαργώνη Ζωή 9(1), Σκεπετάρη Σοφία 2, Καραδήμου Έλενα, Σιδηροπούλου Έλενα 2, Πολιτοπούλου Τζένη 10, Τζιοβάρα Αφροδίτη 5, Μαζαράκη Νικολέττα 11, Αθανασούλια Ρούλα 5(1), Ντάνου Μαντώ 11, Ντάνου Λία

Διαιτητές: Αντωνόπουλος Παναγιώτης και Ψύχας Φρίξος