Κύπελλο Γυναικών: Αμύντας – Αθηναϊκός 55-62

Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2022 , 21:30

Παρόλο το καλό πρώτο ημίχρονο, οι γυναίκες του Αμύντα, αποκλείστηκαν από το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας από τον γειτονικό Αθηναϊκό, στην πρεμιέρα της αγωνιστικής χρονιάς τους.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες προσπαθώντας να ξεφύγουν στο σκορ, δίνοντας από τα πρώτα λεπτά αμφίρροπο τόνο στη νοκ-αουτ αναμέτρη και η ευστοχία των “πορτοκαλί” στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, να τους δίνει τη μέγιστη μέχρι στιγμής διαφορά των οκτώ πόντων, στο τέλος του (21-13). Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο με τις γηπεδούχες να συντηρούν τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (35-27).

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη δεν εύρισκαν επιθετικές λύσεις για ένα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Βυρωνιώτισσες να τρέξουν ένα σερί 0-8 καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν και να δώσουν ένα δραματικό τόνο στο ματς, με την πρωτοπορία να εναλάσσεται και το ταμπλό να γράφει 43-44 στη λήξη του τρίτου κομματιού της αναμέτρησης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ενδιαφέρον των θεατών έμεινε αμείωτο παρακολουθώντας τις προσπάθειες των παικτριών για τη νίκη φτάνοντας στο τελικό 55-62 με την προσπάθεια των παικτριών της ομάδας του Υμηττού για τη νίκη, να είναι άκαρπη, μη μπορώντας να διατηρήσουν τον καλό ρυθμό τους σε όλο το σαρανταπεντάλεπτο.

Επόμενη αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας στις 16 Οκτωβρίου με τον Άρι Καλαμάτας, στον Υμηττό.

Αμύντας – Αθηναϊκός 55-62

Δεκάλεπτα: 21-13, 35-27, 43-44, 55-62

Αμύντας (Δράκακη, Παπαναστασίου): Χατζηνικολή, Κλείτσα 4, Μαργώνη 5(1), Κοντογιάννη 8, Πλυτά, Παπαρδέλα 5, Σταυριανάκη, Κωσταρίδη, Μαζαράκη, Αθανασούλια 2, Βαρβιτσιώτη 10, Ντάνου 21(5)

Αθηναϊκός (Βαλεντινέττι): Μάνου 9(1), Στεφανίδου 11(1), Κουτσιρίμπα 3(1), Παρασκευοπούλου, Ρετζεπέρη 24, Κοίλια, Κεχαγιά 11(1), Καλαφάτη, Τσίκα 2, Γοργογιάννη 2

Διαιτητές: Γρίβα και Αναστασόπουλος Β. (κομισάριος Βαμβακάς)