Κύπελλο Γυναικών: Δαναοί Άργους – Αμύντας 54-60

Κυριακή 03 Οκτωβρίου 2021 , 17:00

Παρόλο τις απουσίες γυρίζουν με το ροζ φύλλο από το Άργος οι γυναίκες του Αμύντα, αποκλείοντας τους γηπεδούχους Δαναούς και περνώντας στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες προσπαθώντας να πάρουν την πρωτοπορία, η οποία άλλαξε κάτοχο πέντε φορές στην πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας το ενδιαφέρον για τους θεατές και με τελικό σκορ για το πρώτο κομμάτι του ματς, 16-18.

Ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ και με τρίποντο της Λίας Ντάνου έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη, μέχρι στιγμής, τιμή της, των έξι πόντων (17-23, 11′) και σε 3′ με καλάθι της Σιδηροπούλου και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τη Λία Ντάνου την ανέβασαν στους οκτώ (23-31 , 14′). ‘Ενα επιθετικό black out των φιλοξενούμενων, για 4 ολόκληρα λεπτά, έδωσαν την ευκαιρία στις “Δαναές” να πλησιάσουν, αλλά το καλάθι της Πολιτοπούλου και το τρίποντο της Μαργώνη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, με το ταμπλώ να γράφει 31-36.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου κυριάρχησε η νευρικότητα στην επίθεση και για τις δύο ομάδες, ενώ στο μέσο της οι “πορτοκαλί” προηγούνταν με 36-40 και σκόρερ της Πολιτοπούλου (1) και Σιδηροπούλου (3 με γκολ φάουλ). Στη συνέχεια αυξάνοντας την πίεση και την ευστοχία του ο Αμύντας ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 26′ (36-46), με συνεχόμενα καλάθια από τη Λία Ντάνου, τη Βαρβιτσιώτη και την Κλείτσα. Δύο βολές της Μαντώ Ντάνου και ένα καλάθι της Κλείτσα διαμόρφωσαν το 40-50 στο 30′.

Η επιθετική δυστοκία έκανε πάλι την εμφάνισή της στο τελευταίο δεκάλεπτο και το 43-54 στο 35′ να έχει επιτευχθεί με ένα καλάθι της Μαντώ Ντάνου και βολές της Πολιτοπούλου. Άλλα τρία καλάθια από τις αδελφές Ντάνου και τη Βαρβιτσιώτη έγραψαν το τελικό 54-60.

Επόμενη αναμέτρηση για την 2η φάση του Κυπέλλου, το επόμενο Σάββατο (09/10 , 21:00) εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό.

Δαναοί Άργους – Αμύντας 54-60

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-36, 40-50, 54-60

Δαναοί Άργους (Δημοπούλου): Χρυσοστομίδου 8, Μπαρτούτση, Δανούση 10, Μπάλλα 5, Μπούνου, Στρατή, Κεχαγιά 21(2), Μπακάλη 10, Γιαγκιόζη, Παπαμάρκου

Αμύντας (Δράκακη): Καραδήμου, Κλείτσα 6, Μαργώνη 3(1) (6 ασ.), Πατσιώτη, Πολιτοπούλου 5, Ντάντου Λία 22(4) (6 ριμπ. 3 κλεψ.), Μαζαράκη, Αθανασούλια 3(1), Ντάντου Μαντώ 10 (8 ριπμ.), Βαρβιτσιώτη 4, Σιδηροπούλου 7, Τσαχιρίδη

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Ρίζος και Μπακετέα (κομισάριος Μαυραντζάς)