Νεάνιδες, Β’ ΕΣΚΑ: Γκράβα – Αμύντας 44-54 (καν.αγ. 41-41)

Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 , 21:00

Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ, Β’ κατηγορία Νεανίδων, 1ος όμιλος

Νίκη των Νεάνιδων του Αθλητικού Ομίλου Αμύντα Υμηττού στο κλείσιμο του Α’ γύρου του πρωταθλήματος και επιστροφή από τη Γκράβα, με χαμόγελα, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση.

Σε μία δύσκολη υποδομή στην Κυψέλη, παράλληλα με τις απουσίες και τους τραμαυτισμούς και τη μέτρια απόδοση των φιλοξενούμενων, στο πρώτο μισό του αγώνα, μία αμφίρροπη αναμέτρηση στο δεύτερο μισό και ένατρίποντο των γηπεδούχων στα 10″, είχε ως αποτέλεσμα την ισοπαλία στο σαραντάλεπτο, όμως οι αθλήτριες του Γιάννη Παπαναστασίου έδειξαν τη δυναμική τους, στην παράταση, παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Επόμενη αναμέτρηση στην Παλλήνη, αντιμετωπίζοντας τον Αθλητικό Όμιλο Αγίου Νικολάου, τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου (21:45).

Γκράβα – Αμύντας 44-54 (καν.αγών. 41-41)

Δεκάλεπτα: 8-7, 18-12, 29-27, 41-41 (κ.αγ.), 44-54 (παρ.)

Γκράβα (Νικλας): Κωτσου 4, Κονταξη Φ. 23(3), Κονταξη Δ. 8, Φωτεινου, Μουσσα Σ., Παρασκευοπουλου, Μουσσα Σ. 9(1), Μαρκου

Αμύντας (Παπαναστασίου): Παντελιάδη 14(1), Δομενικιώτη 6, Καυχίτσα 11(3), Νικητάκη 3, Πατέλη 4, Φέσιου 3, Μαθιούδη 2, Ιωάννου 11

Διαιτητής: Παπανικολάου Μάριος