Βετεράνοι: Εξασφάλισαν την παραμονή και «κοιτούν» τα Play-Off

Την παραμονή στην Α1 Κατηγορία Σαββατοκύριακου της ΕΚΑ εξασφάλισε ο Αμύντας, πετυχαίνοντας την 11η φετινή του νίκη!

Στην αγωνιστική των εκπλήξεων (ήττες για τους 3 πρωτοπόρους), η ομάδα των Βετεράνων μας φάνηκε συνεπής με μια ακόμα νίκη στο Κλειστό της «Πυρκάλ», με 61-48 επί της Golden Clubs. Ο Αμύντας έκανε, έτσι, το 8/9 τους τελευταίους τρεις μήνες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα μας, η οποία στο ημίχρονο είχε ήδη προβάδισμα 11 πόντων (36-25). Το νωθρό τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στον αντίπαλο να φτάσει το ματς στους 3 πόντους. Όμως, με ένα δυνατό τρίλεπτο και ένα επιμέρους σερί 9-2, το παιχνίδι πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά, με την ομάδα μας να κερδίζει άνετα στο τέλος.

Ο Αμύντας με αυτή την νίκη παραμένει στην 5η θέση, ενώ μαθηματικά χρειάζεται μια ακόμα νίκη στα επόμενα 4 δύσκολα παιχνίδια (2 εντός και 2 εκτός), προκειμένου να βρεθεί στα Play-Off και να διεκδικήσει μέχρι τέλους μια θέση στο Final-4 της διοργάνωσης. Παράλληλα, ο ο αρχικός στόχος της χρονιάς έχει ήδη επιτευχθεί, με την εξασφάλιση της συμμετοχής και στο επόμενο Πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας Σαβ/Κου.

Επόμενο ματς την άλλη Κυριακή στις 19.00 στο Κορωπί με την δεύτερη της βαθμολογίας Salfo, ενώ ενδιάμεσα, την Τετάρτη 27/02 και ώρα 21.30, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στο Κλειστό του Υμηττού για την Γ’ Φάση του Κυπέλλου, την καλύτερη ομάδα του Εργασιακού Πρωταθλήματος (σε σύνολο 105 ομάδων), Veterans BC. Στόχος είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη εμφάνιση και συμμετοχή όλων των παικτών, εν όψει της δύσκολης συνέχειας μέχρι τα μέσα Απρίλη, οπότε και ολοκληρώνεται η κανονική περίοδος του Πρωταθλήματος.