Α2 Ανδρών: Χαρίλαος Τρικούπης – Αμύντας 74-72

Σάββατο 06 Απριλίου 2019 , 17:00

Ο Αμύντας γνώρισε την ήττα στην εκπνοή από τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι, με σκορ 74-72, για την 25η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Η ομάδα μας παρά το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο «πλήρωσε» ένα τετράλεπτο αστοχίας στην τελευταία περίοδο, γνωρίζοντας την δωδέκατη ήττα της σεζόν.

Η ομάδα μας πάτησε… δυναμικά το παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου Μεσολογγίου, κάνοντας το +6 (3-9) από τα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η διαφορά αυτή επέστρεψε στον Αμύντα να βρίσκεται στην πρωτοπορία σχεδόν ως το τέλος του δεκαλέπτου. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά με τρίποντο ο Μπάρμπας έκανε το 18-21 (10’). Οι «πορτοκαλί» συνέχισαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ και στη δεύτερη περίοδο. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκαβανόπουλου για το 21-27 έδωσαν αυτοπεποίθηση σε ολόκληρη την ομάδα. Λίγο μετά τα μισά της περιόδου η απόσταση άγγιξε ακόμη και το +9 (23-32). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό ο Χαρίλαος Τρικούπης μείωσε κατά δύο καλάθια και έτσι ο Αμύντας πήγε στα αποδυτήρια με το 35-40.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού ο Κουκουνιάς συνέχισε να κρατά το προβάδισμα για τον Αμύντα. Όμως, οι γηπεδούχοι έφεραν για δεύτερη φορά στα ίσα το ματς (45-45) και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 51-50. Ο Αμύντας, βέβαια, δεν είχε καμία διάθεση να τα παρατήσει. Γκαβανόπουλος και Κουκουνιάς προσπέρασαν ξανά, με αποτέλεσμα να γίνει το 55-59 του τρίτου δεκαλέπτου. Τα σουτ τριών πόντων ευνόησαν τον Αμύντα στην αρχή της τελευταίας περιόδου, καθώς έκανε το +6 (59-65). Παρόλα αυτά, ακολούθησε ένα τετράλεπτο αστοχίας, το οποίο έδωσε το πλεονέκτημα στον Χαρίλαο Τρικούπη (69-65, 36’). Ακολούθησε τρίποντο του Κουκουνιά (69-68) και δύο βολές του Παπαδιονυσίου (71-68). Στην επόμενη φάση ο Ζούπας κέρδισε φάουλ, αλλά τραυματίστηκε και αποχώρησε. Τη θέση του πήρε ο Μπάρμπας, ο οποίος ήταν δις εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Δύο βολές του Πολίτη και άλλες δύο του Τοπάλι διαμόρφωσαν το 73-72, με 12’’ να παραμένουν για το φινάλε. Στη συνέχεια βρέθηκε ξανά στη γραμμή των βολών ο Πολίτης, πετυχαίνοντας 1/2. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα η ομάδα μας αστόχησε σε δύο σουτ και έτσι ηττήθηκε.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας το ερχόμενο Σάββατο (13/4, 17.00) στο Κλειστό του Υμηττού με τον πρωτοπόρο Ιωνικό Νίκαιας.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 74-72

Δεκάλεπτα: 18-21, 35-40, 55-59, 74-72
Διαιτητές: Βαρδάλος, Ευφραιμίδης, Ξέρας
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Παπαδιονυσίου 22 (1), Ντόβας 5, Αδαμόπουλος 4, Ξηρός, Σταυρόπουλος 1, Χατζηκυριακίδης 8 (2), Δεμερτζής 4, Αντωνάκης 2, Γκάτζιος 2, Πολίτης 9.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 5, Καμπούρης, Τοπάλι 12 (2), Διαμαντόπουλος 9 (2), Βαρδιάνος, Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 21 (2), Μπάρμπας 8 (2), Γκαβανόπουλος 14 (4), Κωνσταντακόπουλος 3, Καπρής, Μέλιος.