Α2 Γυναικών: Αμύντας – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 41-47

Κυριακή 31 Μαρτίου 2019 , 18:00

Παρά την τεράστια προσπάθεια και την εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Αμύντας δεν τα κατάφερε κόντρα στις δεύτερες της κατάταξης και γνώρισε την ήττα με 41-47 από τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου στο Κλειστό του Υμηττού, για την 19η Αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Τα κορίτσια της Φρόσως Δρακάκη ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και αποφασισμένα το παιχνίδι, κατορθώνοντας να προηγηθούν με 10-3 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με ένα μικρό σερί ο Κρόνος πλησίασε, αλλά ο Αμύντας διατήρησε το προβάδισμά του ως το τέλος του δεκαλέπτου (14-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο αποτελεσματικός στην επίθεση, όμως, παράλληλα και ο Κρόνος βρήκε περισσότερες φορές στόχο. Το επιμέρους 18-18 έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τον Αμύντα να βρίσκεται σταθερά μπροστά με 32-28.

Ο Αμύντας κρατώντας σε χαμηλό σκορ την αναμέτρηση έδειχνε να έχει το προβάδισμα για την νίκη. Η καλή άμυνα των παικτριών μας, όμως, δεν ήταν αρκετή. Στην τρίτη περίοδο ο Αμύντας σκόραρε μόλις 5 πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να πλησιάσουν με 37-35. Παρά το γεγονός ότι ο Αμύντας έδειχνε να αρνείται πεισματικά να χάσει το προβάδισμα, τα πέντε ολόκληρα λεπτά χωρίς σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν αυτά που του στοίχισαν. Ο Κρόνος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 37-39 (32’), ενώ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη έκανε και το +3 (39-41). Παρόλα αυτά, ο Αμύντας πλησίασε και πάλι στον πόντο (41-43), όμως, η αστοχία και ο λιγοστός χρόνος δεν του επέτρεψαν να πάρει την μεγαλύτερη νίκη της σεζόν. Οι βολές που δόθηκαν στον Κρόνο στο σφύριγμα της λήξης ήταν και αυτές που διεύρυναν τη διαφορά περισσότερο.

Επόμενος αγώνας του Αμύντα για την 20η Αγωνιστική την επόμενη Κυριακή (7/4, 13:00) με τον Πελασγό στο Κλειστό του Υμηττού.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 41-47

Διαιτητές: Λαζόγκα, Σκουλαρίκης (κομισάριος Μπουρνάς)
Δεκάλεπτα: 14-10, 32-28, 37-35, 41-47
Αμύντας (Δρακάκη, Λιάκου): Ντάνου 1, Μαργώνη 9, Τριμέρη 9(1), Καλλιώρα, Κόρμπου 6, Τσαγκαράκη 5, Γιγουρτάκη 2, Τζέμη 6, Αθανασούλια, Σιδηροπούλου 3(1), Καράντζαλου, Καραλή.
Κρόνος (Νανάκος, Νικολαϊδου): Μποσγανά, Κήτσιου 7, Καραπατάκη, Βιντσιλαίου 9, Τσιχλάκη, Τζανέτου, Γκέργκι 3, Γασπαράτου 9(1), Τσουχλή, Αναστασοπούλου 8, Πανταζή 11.