« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – Ευρώπη Πευκοχωρίου 80-56

Σάββατο 30 Μαρτίου 2019 , 17:00

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αμύντας, ο οποίος επιβλήθηκε με ευκολία της Ευρώπης Πευκοχωρίου με 80-56 για την 24η Αγωνιστική. Με την δέκατη τρίτη αυτή νίκη, η ομάδα μας, εξασφαλίζει εν πολλοίς την απευθείας παραμονή της στην Α2 Ανδρών.

Υποδειγματική άμυνα και εξαιρετική επίθεση παρουσίασε απόψε ο Αμύντας στο Κλειστό του Υμηττού. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει αυτό το τόσο κομβικής σημασίας ματς, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Το goal foul του Αντριάνο Τοπάλλι, το οποίο άνοιξε και το σκορ, ήταν χαρακτηριστικό της συνέχειας. Στα μισά της περιόδου, η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά ήδη με +8 (10-2), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Θάνος Κωνσταντακόπουλος ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο, κάνοντας το +11 (13-2). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο ασφαλές +12 (21-10). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Αμύντας αύξησε περισσότερο την απόσταση. Με τρίποντο του Αριστοτέλη Μέλιου η απόσταση άγγιξε για πρώτη φορά το +19 (13′).  Στα επόμενα τρία λεπτά η ομάδα της Χαλκιδικής έκανε ένα μικρό σερί, προσπαθώντας να πλησιάσει (31-18), αλλά με δύο σουτ των Χρήστου Γκαβανόπουλου και Αντριάνο Τοπάλλι, ο Αμύντας έδειξε να μην απειλείται, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 42-25 υπέρ του. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Πάνος Κουκουνιάς τραυματίστηκε στο σαγόνι και αποχώρησε προσωρινά από το παρκέ. Μερικά λεπτά αργότερα επέστρεψε με ράμματα και συνέχισε να δίνει σημαντικές λύσεις στην ομάδα μας.

Η τρομερή ομαδική προσπάθεια των παικτών μας έκανε το παιχνίδι να μοιάζει ευκολότερο του αναμενόμενου και να είναι θέμα ώρας η διαφορά να ξεπεράσει τους είκοσι πόντους. Πράγματι, έτσι και έγινε. Τρία λεπτά μετά την επανέναρξη ο αρχηγός μας, Λεωνίδας Ζούπας, με 2/2 βολές έφτασε τη διαφορά στο +20 (51-31). Ο Θοδωρής Βαρδιάνος ήταν αυτός που ηγήθηκε στην επίθεση ως το ημίωρο, οπότε το σκορ είχε φτάσει ήδη το 62-41. Κωνσταντακόπουλος και Γκαβανόπουλος συνέχισαν την καλή… δουλειά στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η Ευρώπη Πευκοχωρίου φάνηκε να έχει αποδεχθεί την ήττα της, ως το τελικό 80-56. Οι 26 assists που μοιράστηκαν συνολικά στην αναμέτρηση είναι κάτι περισσότερο από ένας αντιπροσωπευτικός αριθμός της εξαιρετικής αποτελεσματικότητας του ομαδικού παιχνιδιού.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 80-56

Διαιτητές: Παναγιώτου, Κωνστανίδου, Καρπάνος
Δεκάλεπτα: 23-10, 42-25, 62-41, 80-56
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10 [7 ασ.], Καμπούρης, Διαμαντόπουλος 3(1), Τοπάλλι 9(1) [4 ασ., 5 ριμπ.], Βαρδιάνος 14(4), Κερασοβίτης 1 [6 ασ.], Μπάρμπας, Κουκουνιάς 7(1) [5 ριμπ.], Γκαβανόπουλος 9(3/3) [6 ριμπ.], Κωνσταντακόπουλος 19(3), Μέλιος 3(1/1), Καπρής 5(1/1).
Ευρώπη Πευκοχωρίου (Νικολαΐδης): Αμπατζίδης, Τσούκας, Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 13(1) [5 ασ.], Ελευθεριάδης 14(2), Βελισσαρίου 3(1), Σαββίδης 5(1), Καμπουρίδη 5 [8 ριμπ.], Μανούσος 14 [7 ριμπ.], Μακρής 2.