Α2 Γυναικών: Ιπποκράτης Κω – Αμύντας 46-61

Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021 , 13:00

Πρεμιέρα με το δεξί, για τον Αμύντα, στο πρωτάθλημα της Α2 και επιστροφή από την Κω στον Υμηττό με το ροζ φύλλο.

Έπειτα το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων (5-2), οι αθλήτριες της Φρόσω Δρακάκη ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα, που δεν το έχασαν έως το τέλος, χτίζοντας μία μικρή διαφορά (5-13 , 8′) και κλείνοντας το πρώτο κομμάτι του αγώνα με διψήφια διαφορά (7-18). Στη δεύτερη περίοδο οι “πορτοκαλί” δεν άφησαν τις γηπεδούχες να πλησιάσουν, φτάνοντας τη διαφορά στου 29 πόντους και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ταμπλώ να γράφει 19-34.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με καλές επιθετικές προσπάθειες έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με τη μέγιστη διαφορά των 22 πόντων (29-51). Στο τελευταίο κομμάτι και ενώ όλα είχαν κριθεί η χρησιμοποίηση όλου του πάγκου από την ομάδα του Υμηττού και η προσπάθεια των γηπεδούχων οδήγησε στο τελικό 46-61.

Επόμενη αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική τoυ πρωταθλήματος την ερχόμενη Κυριακή (24/10 , 18:00) στο κλειστό Υμηττού με τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου.

Ιπποκράτης Κω – Αμύντας 46-61

Δεκάλεπτα: 7-18, 19-34, 29-51, 46-61

Ιπποκράτης Κω (Αργυρίου): Γκοτζάι 6, Καλάβρια, Πατμίου 2, Καλυμιοναρή 6(1), Χρυσάκη 18, Κιαπόκα 3, Γιαλλούση 2, Ψαρού 4, Κοντού, Κουντουριώτη 5(1), Κιλιμάτου, Ντερβίσι

Αμύντας (Δράκακη): Καραδήμου, Κλείτσα 9(1), Μαργώνη 14, Πατσιώτη 2, Πολιτοπούλου, Ντάνου Λία 18(3), Αθανασούλια 3(1), Ντάνου Μαντώ 5, Βαρβιτσιώτη 5, Σιδηροπούλου 5(1), Τσαχιρίδη

Διαιτητές: Γρίβα και Νικολάου

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το γυναικείο τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.