Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: ΠΟ Αγίου Θωμά – Αμύντας 35-52

Κυριακή 01 Δεκεμβρίου 2019 , 20:30

Άνετη επικράτηση για τον Αμύντα κόντρα στον ΠΟ Αγίου Θωμά με σκορ 35-52 για την 9η Αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών. Οι Γυναίκες μας δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία στο Γουδή και παραμένουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι δεν χαρακτηρίστηκε από ιδιαίτερη ποιότητα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ μόλις 5-8. Στη δεύτερη περίοδο αυξήθηκαν κάπως τα ποσοστά ευστοχίας, με τον Αμύντα, πάντως, να διατηρεί το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (13-18, 20’). Στην επανάληψη οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν… ταχύτητα. Στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με +10 (24-34). Η τελευταία περίοδος ήταν και η καλύτερη για την ομάδα μας, η οποία καθώς συνέχισε την αποτελεσματική άμυνά της, πέτυχε παράλληλα 18 πόντους στην επίθεση.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Λία Ντάνου, η οποία σκόραρε 13 πόντους.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την ερχόμενη Κυριακή (8/12, 18:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού με αντίπαλο τον ΜΕΛΑΣ.

ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ 35-52

Δεκάλεπτα: 5-8, 13-18, 24-34, 35-52
ΠΟ Αγίου Θωμά (Τσούμανη, Δημουλά): Κογγίνη, Πανούλη 8, Δαούση 11(1) Καββαδία 2, Γαλάνη, Νικολάου 4, Αστραντίνη 5(1), Λιβέρη, Χριστοφόρου, Τσότρα 1, Ζουρτσάνου 4, Κρικέτου.
Αμύντας (Δρακάκη): Καραδήμου, Τριμέρη 4, Μαργώνη 6, Σκεπετάρη 4, Σιδηροπούλου 2, Πατσιώτη 4, Πολιτοπούλου 7, Τζιοβάρα 2, Μαζαράκη, Αθανασούλια, Ντάνου Μ. 10, Ντάνου Λ. 13(3).