Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: ΓΣ Προμηθέας – Αμύντας 41-54

Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 , 19:30

Στην κορυφή της βαθμολογία της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών διατηρήθηκε ο Αμύντας, ο οποίος πήρε το «διπλό» στο Κλειστό Χαλανδρίου «Μ. Παπαδάκης» με σκορ 41-54 επί του τοπικού ΓΣ Προμηθέα στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής. Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια μας κατάφεραν να διευρύνουν το αήττητο σερί τους.

Αν και ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι (10-5, 7’), η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος της πρώτης περιόδου (12-12, 10’). Η ομάδα του Χαλανδρίου συνέχισε να οδηγεί το σκορ και στην δεύτερη περίοδο. Μετά από ένα σερί τρίποντων, κατόρθωσε να κάνει το +4 (28-24) πριν την ανάπαυλα.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ωστόσο, οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη έβγαλαν πείσμα και… μυαλό στο παρκέ. Εμφανίστηκαν καλύτερες τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, καταφέρνοντας ένα σερί 0-11, με το οποίο βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7 (28-35, 28’). Η διαφορά μειώθηκε λίγο ως το ημίωρο (32-37, 30’), αλλά και πάλι ο Αμύντας έδειχνε έτοιμος να πάρει αυτή τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, χωρίς αποτέλεσμα. Το 39-44 μετατράπηκε μέσα σε τρία λεπτά σε 39-52, με τον Αμύντα να παίρνει εν πολλοίς την έβδομη νίκη του, πριν το άκουσμα της κόρνας.

Πρώτη σκόρερ της ομάδας μας ήταν η Ευγενία Πολιτοπουλου με 10 πόντους, ενώ με 9 ακολούθησε η Μαρία Τριμέρη.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας σε δύο εβδομάδες, καθώς μεσολαβεί το ρεπό της 17ης Νοεμβρίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού κόντρα στην ΑΕΝΚ (24/11, 18:00).

ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 41-54

Δεκάλεπτα: 12-12, 28-24, 32-37, 41-54
Προμηθέας (Σκαρογιάννη): Καραβέλη 7(1), Κασίμη 5(1), Κοντοέ, Σκούρα 6(2), Βαγδατλή 2, Βάρκα 4, Χαραλαμπίδη, Γιώτα, Ιωάννου, Νικολέτου 10, Θεμιστοκλέους 7, Σταύρου.
Αμύντας (Δρακάκη): Ντάνου Μ. 8, Ντάνου Λ. 8, Μαργώνη 5, Τριμέρη 9(1), Αθανασούλια 3(1), Πολιτοπούλου 10, Σκεπετάρη 5, Μαζαράκη, Σιδηροπούλου, Τζιοβάρα, Πατσιώτη 2, Σκαρλή.