« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης 68-83

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 , 17:00

Κακή εμφάνιση και ήττα με 68-83 από τον Χαρίλαο Τρικούπη, στην επιστροφή μας στο Κλειστό του Υμηττού, για την 10η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης άνοιξε το σκορ από τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, με τον Τζόρτζεβιτς να ευστοχεί σε καλάθι και foul. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε γρήγορα με τρίποντο, όμως, στα επόμενα λεπτά δεν χαρακτήρισε την ομάδα μας η ίδια ευστοχία. Τα πολλά άστοχα σουτ έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με +6 (12-16, 7’). Με βολές ο Αμύντας κατάφερε να μειώσει για το 16-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα μας δυσκολευόταν να βρει τρόπο σύνδεσης με το καλάθι και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθούμε πίσω στο σκορ ακόμη και με -13 (27-40, 19’) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (29-40, 20’).

Το δεύτερο μισό του ματς ξεκίνησε με καλύτερους οιωνούς, καθώς ο Βαρδιάνος ευστόχησε από τη γραμμή των 6μ.75 για το 32-40. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουκουνιάς με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (42-45, 24’). Ωστόσο, με ένα προσωπικό σερί ο Τζόρτζεβιτς κατάφερε να αυξήσει εκ νέου τη διαφορά υπέρ της ομάδας του Μεσολογγίου (45-55, 27’). Τριάντα δευτερόλεπτα πριν το ημίωρο οι Παπαδιονυσίου και Αντωνάκης έφτασαν ξανά την απόσταση στα μέγιστα ως τότε επίπεδά της (49-62). Ο Βαρδιάνος ευστόχησε σε ½ βολές, αλλά ο Παπαδιονυσίου με buzzer-beater έγραψε το 50-65 της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ζούπας προσπάθησε να μειώσει. Μετά από τρίποντο εκτός ισορροπίας του Διαμαντόπουλου ο Αμύντας πλησίασε σε 61-69. Όμως και πάλι δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο. Οι Παπαδιονυσίου και Αντωνάκης ήταν αυτοί που έφεραν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό. Η ομάδα μας δεν έδειξε το καλύτερό της πρόσωπο στα τελευταία λεπτά, όμως, ευχαριστούμε πολύ και τον κύριο Διαμαντή για την βοήθειά του… Με αυτόν τον τρόπο ήρθε το τελικό 68-83 και η δεύτερη εντός έδρας ήττα μας.

Επόμενος αγώνας για την 11η αγωνιστική (22/12 17.00) στη Νίκαια με τον Ιωνικό.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 68-83

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-40, 50-65, 68-83
Διαιτητές: Διαμαντής, Δημόπουλος και Νάστος (κομισάριος Άκελ)
Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας 19(1), Καμπούρης 2, Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 22(3), Καλδής, Βαρδιάνος 9(2), Κερασοβίτης 3, Κουκουνιάς 11(2), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 2, Καπρής, Μέλιος
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 19, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 19(3), Ντόβας 9(3), Αδαμόπουλος 10, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 2, Ξηρός, Δεμερτζής 8(1), Αντωνάκης 13(1), Γκάτζιος, Πολίτης 3.