« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Γυναικών: Κρόνος – Αμύντας 74-64

Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 , 17:00 - 19:00

Ο Αμύντας ηττήθηκε με 74-64 στον Άγιο Δημήτριο από τον Κρόνο, για την 8η Αγωνιστική της Α2 Γυναικών. Παρά την ήττα, η προσπάθεια της ομάδα της Φρόσως Δρακάκη απέναντι σε μια εκ των διεκδικητών της ανόδου στην Α1 ήταν εξαιρετική.

Ο Κρόνος άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, με την Κήτσιου και ακολούθησε καλάθι της Βιντζιλαίου για το 4-0. Ο Αμύντας ισοφάρισε με 1/2 βολές και ένα τρίποντο της Γιγουρτάκη. Οι γηπεδούχες πήραν ξανά το προβάδισμα και μετά από σουτ τριών πόντων της Βλάνη έγινε το +5. Η ομάδα μας, όμως, δεν επέστρεψε στον Κρόνο να ξεφύγει περισσότερο. Μείωσε σταδιακά, ενώ πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι της (13-14, 9’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αμύντα να βρίσκεται μπροστά με 15-16 ύστερα από δύο βολές της Καλλιώρα. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας κόντραρε στα ίσια τον Κρόνο. Αφού έφτασε να προηγηθεί με +4 μετά από τρίποντο της Καλλιώρα, διατήρησε σταθερά το προβάδισμα ως τα μισά της περιόδου. Τότε η Βλάνη με τρίποντο ισοφάρισε για το 28-28, ενώ αμέσως μετά η Μποσγανά με 1/2 βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του Αγίου Δημητρίου μετά από αρκετή ώρα (29-28, 15’). Οι γηπεδούχες έτρεξαν περισσότερο στην επίθεση στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα να φτάσουν για πρώτη φορά στο +7 με το τέλος του ημιχρόνου (42-35).

Η αστοχία χαρακτήρισε και τις δύο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μισού. Παρόλα αυτά, ο Κρόνος κατάφερε να κάνει γρήγορα το +10 (46-36). Ο Αμύντας δεν κατάφερε να βρει εύκολες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 57-42. Οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη μπορεί να μην κατάφεραν να απειλήσουν ξανά τον Κρόνο, όμως, με ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, αρχής γενομένης από τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Αθανασούλια, κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση. Το επιμέρους 17-22 οδήγησε στο τελικό 74-64 της αναμέτρησης στον Άγιο Δημήτριο.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΑΜΥΝΤΑΣ 74-64

Δεκάλεπτα: 15-16, 42-35, 57-42, 74-64

Κρόνος (Νανάκος): Μποσγανά 12, Βλάνη 14(4), Κήτσιου 6, Ρούτση, Βιντζιλαίου 10, Τσιχλάκη, Γρηγοροπούλου, Γκέργκι 10, Τσιμπίδη, Γασπαράτου 11(1), Τζανέτου, Αθανασοπούλου 11

Αμύντας (Δρακάκη): Γιγουρτάκη 16(2), Τριμέρη 2, Μαργώνη 2, Καλλιώρα 17(2), Τζέμη 2, Τσαγκαράκη 5, Παπαθανασίου 2, Σιδηροπούλου 2, Καραντζάλου 2, Αθανασούλια 8(2), Ντάνου 1, Κόρμπου 5