« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – Ιωνικός Νίκαιας 82-79

Σάββατο 13 Απριλίου 2019 , 17:00

Την σπουδαιότερη νίκη της σεζόν πέτυχε ο Αμύντας, επικρατώντας του Ιωνικού Νικαίας με 82-79, για την 26η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Η ομάδα μας έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και κατάφερε να υποχρεώσει τον πρωτοπόρο του Πρωταθλήματος στην τρίτη του ήττα, ακόμη και χωρίς τον αρχηγό της, Λεωνίδα Ζούπα.

Οι Νικαιώτες άνοιξαν το σκορ της αναμέτρησης (0-4), αλλά ο Αμύντας έδειξε εξ αρχής τις διαθέσεις του. Βαρδιάνος και Διαμαντόπουλος ευστόχησαν στα πρώτα τους δύο τρίποντο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 6-6. Ένα ακόμη τρίποντο του Διαμαντόπουλου ήταν αυτό που έβαλε για πρώτη φορά τον Αμύντα μπροστά (11-8). Στα επόμενα λεπτά η ομάδα μας βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με +7 (24-17), ωστόσο, στο φινάλε της περιόδου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-20. Με δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων από τον Μπάρμπα και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Γκαβανόπουλο, ο Αμύντας έκανε το +12 (34-22). Με την ευστοχία από τη γραμμή των 6μ. 75 η απόσταση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια (46-31). Παρόλα αυτά, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Ιωνικός πλησίασε ξανά σε 49-39.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Με ένα επιμέρους σερί 4-9 μείωσαν αρχικά σε 53-48. Μερικά δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της τέταρτης περιόδου δύο συνεχόμενα goal – foul του Ιωνικού του έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (59-59) και μια ακόμη βολή να περάσει μπροστά μετά από σχεδόν είκοσι επτά λεπτά (59-60).  Ο Τοπάλι, όμως, έκανε το 2/2 από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Αμύντα (61-60, 30′). Στην τελευταία περίοδο, οι πρωτοπόροι της Α2 έδειξαν αποφασισμένοι να πάρουν το “διπλό”, καθώς προηγήθηκαν με 62-68. Όμως, ο Αμύντας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Βαρδιάνος με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε (68-68) και ο Γκαβανόπουλος ευστόχησε για το 71-68. Ακολούθησε ένα ακόμη σουτ τριών πόντων του Βαρδιάνου (74-70). Σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ιωνικός χρεώθηκε με τεχνική ποινή, η οποία αποδείχθηκε πολύτιμη για τον Αμύντα, αφού έκανε το 77-72. Ο Ιωνικός έφερε ξανά το ματς στα ίσα (77-77). Στη συνέχεια ο Κουκουνιάς πέτυχε ένα από τα κρισιμότερα καλάθια της αναμέτρησης (79-77), οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν, ο Τοπάλι ήταν και πάλι αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών (81-77). Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 81-79, αλλά δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για την ανατροπή. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κερασοβίτης κέρδισε foul και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 82-79.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας το επόμενο Σάββατο (20/4, 17:00) στην Καβάλα με την ομώνυμη ομάδα.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 82-79

Διαιτητές: Θεονάς, Κωνσταντινόπουλος, Λύρας (κομισάριος Δούκας)
Δεκάλεπτα: 24-20, 49-39, 62-61, 82-79
Αμύντας (Ζαβός): Καμπούρης (1 κοψ.), Τοπάλλι 14(1) (7/7 βολ. 100%) (5 ριμπ. 4 ασιστ 4 κλεψ. 1 κοψ.), Διαμαντόπουλος 13(3) (1 ριμπ. 3 ασιστ), Καλδής, Βαρδιάνος 15(5/6 τριπ. 83%) (2 ριμπ. 2 ασιστ), Κερασοβίτης 3 (3 ριμπ. 2 ασιστ 1 κλεψ.), Κουκουνιάς 14 (5 ριμπ. 3 ασίστ), Μπάρμπας 8(2), Γκαβανόπουλος 15(2) (6 ριμπ. 2 ασιστ), Κωνσταντακόπουλος (1 ριμπ. 1 ασιστ, Καπρής, Μέλιος
Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Βασιλόπουλος, Δημητριάδης, Καράμπουλας 25(3), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 16, Μιλεντίγεβιτς, Κομποδιέτας 2, Σάφτενααρ 2, Παπαδόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 27(1), Σαχπατζίδης, Κανονίδης 7