Α2 Ανδρών: Αμύντας – Καρδίτσα 62-71

Σάββατο 02 Μαρτίου 2019 , 17:00

Την ήττα γνώρισε ο Αμύντας απόψε στο Κλειστό του Υμηττού από τον ΑΣ Καρδίτσας με 62-71, για την 20η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να άνοιξαν το σκορ του αγώνα (0-2), όμως, ο Αμύντας έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση, καθώς οι Κουκουνιάς και Γκαβανόπουλος ευστόχησαν σε σουτ από τα 6μ.75 για το 6-2. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας «κόλλησε» επιθετικά στα επόμενα τρία λεπτά, με αποτέλεσμα η Καρδίτσα να περάσει μπροστά (6-9, 5’). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +5, αλλά με τρίποντο του Τοπάλλι έγινε το 13-14. Με τον Αμύντα να μην βρίσκει τρόπο να προσπεράσει, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-16. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Λιούνης μείωσε εκ νέου στο καλάθι, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Βαρδιάνος έδωσε ξανά την πρωτοπορία στους «πορτοκαλί» (19-18). Ο ΑΣΚ βρήκε, ωστόσο, τον τρόπο να περάσει πάλι μπροστά. Για την μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου οδηγούσε το σκορ, με τον Αμύντα να βρίσκεται σε απόσταση ενός καλαθιού. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-39, με τις 7/14 βολές να αποτελούν σημαντικό πλήγμα για την ομάδα μας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός και των δύο ομάδων στην επίθεση μειώθηκε. Αλλά, ο Αμύντας κατάφερε μόνο να ισοφαρίσει σε 43-43 (26’) με καλάθι του Τοπάλλι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν γρήγορα το +5 (46-51), απόσταση με την οποία τελειώσε και η περίοδος (48-53). Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου η άμυνα του Αμύντα δεν απέδωσε, με τον ΑΣΚ να φτάνει για πρώτη φορά το +9 (48-57). Στα μισά της περιόδου οι Θεσσαλοί έφτασαν στην ύψιστη διαφορά (52-65), αλλά ο Αμύντας δεν τα παράτησε. Διαμαντόπουλος, Ζούπας και Τοπάλλι πλησίασαν σε 60-65 (38’). Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού, όμως, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή καί έτσι γνώρισε την ένατη ήττα της στο φετινό Πρωτάθλημα.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη (6/3 , 18:00) στο Ψυχικό, για τη 19η αγωνιστική, ο οποίος είχε αναβληθεί.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 62-71

Διαιτητές: Παντελίδης, Βαρδάλος και Ρίζος (κομισάριος Ελευθεριάδης)

Δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 48-53, 62-71

Αμύντας (Ζαβός Αλέξανδρος, Παρασκευόπουλος Αλέξανδρος, Μουμούρης Σάντρο-Αλέξανδρος): Ζούπας Λεωνίδας 11 (6 ασ. 1 κλεψ. 1 κοψ.), Τοπάλι Αντριάνο 19(2) (2 ριμπ. 2 ασ.), Διαμαντόπουλος Σπύρος 5(1) (1 ριμπ.), Καλδής Παναγιώτης 2 (1 ριμπ. 2 κλεψ.), Βαρδιάνος Θοδωρής 4 (2 ριμπ. 1 κλεψ. 1 κοψ.), Κερασοβίρης Γιώργος (1 ριμπ.), Κουκουνιάς Πάνος 11(2) (14 ριμπ. 2 ασ. 2 κλεψ.), Γκαβανόπουλος Χρήστος 5(1) (1 κλεψ.), Λιούνης Χαράλαμπος 2 (2 ριμπ.), Κωνσταντακόπουλος Θάνος (1 ριμπ. 1 ασ.), Καπρής Φώτης 3(1) (1 ριμπ. 1 κοψ.), Μέλιος Αριστοτέλης .

Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 3(1), Γράβας 10, Παπαχρήστος 3, Μαυρογιάννης 4, Παππάς, Κακλαμάνος 15(3), Καρράς 4, Παπαδόπουλος 8, Ερμείδης 1, Καλλές 8, Σαριμπαλίδης 1, Μαγκουνής 14(2).