Α2 Ανδρών: Αμύντας – Κόροιβος

Τετάρτη 20 Απριλίου 2022 , 17:00

Το παραδοσιακό παιχνίδι της Μεγάλης Τετάρτης για το 2022, θα δώσει ο Αμύντας (20/4, 17:00), με τον Κόροιβο Αμαλιάδας, στο κλειστό του Υμηττού, στοχεύοντας στη ρεβάνς της πρώτης αναμέτρησης της χρονιάς στην Αμαλιάδα (73-58). Οι φιλοξενούμενοι

Οι γηπεδούχοι, στο πρώτο παιχνίδι μετά την αγωνιστική απραξία των δεκαοκτώ ημερών, θα συνεχίσουν την προσπάθειά τους για να αποφύγουν νωρίτερα τη ζώνη των play out (13 νίκες σε 24 αγώνες) και οι φιλοξενούμενοι για να μπουν στα play off (16 νίκες σε 26 αγώνες).

Ο Αθλητικός Σύλλογος Αμαλιάδας Κόροιβος ιδρύθηκε το 1982, με πηγή έμπνευσης για το όνομα να είναι ο Κόροιβος, ο Ηλείος μάγειρος και φούρναρης, ο οποίος στα 776 π. Χ., στους πρώτους καταγεγραμμένους Ολυμπιακούς αγώνες της αρχαιότητας, ήταν ο πρώτος αθλητής που κέρδισε τον αγώνα δρόμου ενός σταδίου. Η φετινή συμμετοχή είναι η έβδομη στο πρωτάθλημα της Α2.

Η προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο αντιπάλων έχει πρεμιέρα τη σεζόν 2010-11, όπου η ομάδα της Αμαλιάδας συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Α2, έπειτα εξαγοράς της θέσης της Ξάνθης, με την ομάδα του Υμηττού να παίρνει το ροζ φύλλο τόσο εντός (86-60), όσο και εκτός έδρας (74-79), στην Αμαλιάδα. Η ξαναεμφάνιση του Κόροιβου στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία έγινε την περίοδο 2012-13, με την επόμενη σεζόν να κατακτά την παρθενική συμμετοχή στην Α1, όπου αγωνίστηκε για τέσσερις συνεχόμενες περιόδους έως τον υποβιβασμό, το 2018, ξανασυναντώντας τους “πορτοκαλί” τη σεζόν 2018-19 με τους Υμηττιώτες να παίρνουν το “διπλό” στην Αμαλιάδα με 63-70, όμως, η ομάδα της Ηλείας πήρε τη ρεβάνς στην “Πυρκάλ” με 55-63. Την πρώτη περίοδο που δεν ολοκληρώθηκε λόγω της πανδημίας (2019-20) οι νίκες ήταν μοιρασμένες, αυτήν τη φορά στις έδρες, στην Αμαλιάδα με σκορ 75-71, σε ένα αγώνα που οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν για περισσότερο από τριάντα λεπτά και στον Υμηττό σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (89-87). Την περασμένη σεζόν οι γηπεδούχοι συμμετείχαν μόνο σε τρεις αγώνες (γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες) μέχρι τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της πανδημίας και αποφάσισαν να μη συνεχίσουν μετά την επανεκκίνηση της Α2.

Η ομάδα της Αμαλιάδας, τη φετινή χρονιά, άλλαξε σε μεγάλο βαθμό το ρόστερ της, με το μεγαλύτερο παίκτη να είναι 28 χρονών και ξεκίνησε τη χρονιά με υψηλές προσδοκίες. Στο τιμόνι την οδηγεί ο Κώστας Δελέγκος, για δεύτερη χρονιά, με ανανεωμένη τη συνεργασία έως το καλοκαίρι του 2023.

κλειστό Υμηττού | Τετάρτη 20 Απριλίου | 17:00

ΑΟ Αμύντας – ΑΣ Αμαλιάδας Κόροιβος

Διαιτητές: Θεονάς, Τσιμπούρης και Κατσαπρακάκης (κομισάριος Ντίνος)

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.

Σας υπενθυμίζουμε ότι ισχύουν τα μέτρα που καθορίζονται από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού για την είσοδο των φιλάθλων στα κλειστά γυμναστήρια, που θα πραγματοποιείται με αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο ή δίπλωμα οδήγησης, παράλληλα με την επίδειξη εντύπως ή μέσω ηλεκτρονικής συσκευής: