Α2 Γυναικών: ΓΣ Αγ.Παρασκευής – Αμύντας 55-49

Κυριακή 10 Απριλίου 2022 , 13:00

Συναρπαστική εξέλιξη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης στο Κοντόπευκο και ο Αμύντας επιστρέφει με το κίτρινο φύλλο στον Υμηττό, αλλά η διαφορά των 6 πόντων του δίνει τη 2η θέση στην κατάταξη του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών, μετά την ισοβαθμία με τον Γυμναστικό Σύλλογο Αγίας Παρασκευής, έχοντας όμως θετικό πρόσημο στη συνολική διαφορά, μετά και την αναμέτρηση του Α’ γύρου στην “Πυρκάλ” (61-53).

Πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής με αποτέλεσμα να μπουν μπροστά με διαφορά 8 πόντων στο 4′ (10-2) και με τις φιλοξενούμενες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ για να αντιμετωπίσουν την αυξημένη ευστοχία των γηπεδούχων, κλείνοντας την πρώτη περίοδο ακολουθώντας στο σκορ (18-10). Με ένα γρήγορο 9-0 ο ΓΣΑΠ κατάφερε να προηγείται με τη μέγιστη μέχρι στιγμής διαφορά στον αγώνα, έχοντας διανύσει 3,5 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο (27-10), αλλά η αντίδραση των Υμηττιώτισων, παρόλο την πολύ καλή επιθετική απόδοση των αντιπάλων τους, μείωσε την απόσταση σε μονοψήφιο νούμερο (29-20) και 2′ να απομένουν για το ημίχρονο που το ταμπλό τελικά έδειξε 36-22.

Μετά την ανάπαυλα οι αθλήτριες της ομάδας του Υμηττού πάτησαν στο παρκέ αποφασισμένες για την ανατροπή και μετά το νεκρό επιθετικό τους διάστημα των πρώτων 3,5 λεπτών, οι 8 συνεχόμενοι πόντοι τους και το επιθετικό τους ξύπνημα έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους στα μισά του τρίτου κομματιού του ματς (44-35 , 25′). Στα επόμενα λεπτά η αγωνιστικότητα αυξήθηκε κατακόρυφα και το επιθετκό μούδιασμα των “πορτοκαλί“, παράλληλα με τους γενικότερα εναντίον τους παραμέτρους της αναμέτρησης, έφεραν το σκορ στο 30′, στο 50-38. Η αποφασιστικότητα των παικτριών της Φρόσω Δρακάκη για το διπλό στην τελευταία περίοδο είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσουν στους 3 πόντους (52-49 , 38′), από τη διαφορά των 19 πόντων στις αρχές του 2ου ημιχρόνου (41-22 , 28′) δίνοντας δραματικό τόνο στα τελευταία λεπτά, με την τελική διαφορά των έξι πόντων να τους δίνει μία γλυκιά ήττα (55-49), ολοκληρώνοντας, με τον καλύτερο τρόπο, την καλύτερη σεζόν στην ιστορία του γυναικείου τμήματος.

ΓΣ Αγίας Παρασκευής – Αμύντας 55-49

Δεκάλεπτα: 18-10, 36-22, 50-38, 55-49

Αγία Παρασκευή (Χατήρας): Πενέλη, Στούπα 5(1), Χατήρα 3, Τσιαδή 14, Ακρίβου 10, Ευαγγελάτου 2, Δασκαλάκη, Τριανταφύλλου 6, Σακουλάκη 6(2), Καράμπελα, Γρίσπου 9, Κάνιστρα

Αμύντας (Δρακάκη, Λιάκου): Κλείτσα, Μαργώνη 8(2/3 66.7%), Κοντογιάννη 5, Λιναρά, Πατσιώτη, Πολιτοπούλου 3 (7 ριμπ.), Ντάνου Λ. 15, Μαζαράκη 4, Αθανασούλια 3(1), Ντάνου Μ. 11, Βαρβιτσιώτη, Σιδηροπούλου

Διαιτητές: Λαζόγκα και Ραπτογιάννης (κομισάριος Πετράκης Μιχ.)