Α2 Ανδρών: Αμύντας – Κόροιβος Αμαλιάδας 89-87

Σάββατο 01 Φεβρουαρίου 2020 , 17:00

Ο Αμύντας επικράτησε στην παράταση του Κοροίβου με 89-87 (81-81, κ.αγ.) για την 17η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της ομάδας μας, Σπύρου Σαμόλη, τα χαμόγελα επέστρεψαν στο Κλειστό του Υμηττού, ξεπερνώντας τις σημαντικές απώλειες των τραυματιών Πάνου Κουκουνιά και Χρήστου Γκαβανόπουλου.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ο Κόροιβος βρήκε καλύτερη ρυθμό και κατάφερε σε μόλις πέντε λεπτά να προηγηθεί με +10 (9-19). Σταδιακά η ομάδα μας μείωσε την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμύντας παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο, σε κάθε σημείο του γηπέδου. Στο 14’ ο Αμύντας ισοφάρισε (31-31) για πρώτη φορά στο ματς με τρίποντο του Καπρή, ενώ λίγο αργότερα ακολούθησε lay-up του Κωνσταντακόπουλου, ο οποίος έβαλε μπροστά στην ομάδα μας με 36-34. Στα επόμενα λεπτά η πρωτοπορία πέρασε στα… χέρια και των δύο αντιπάλων, όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο οι «πορτοκαλί» κατάφεραν να κάνουν το +4, με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια (44-40, 20’).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι παίκτες μας αύξησαν περισσότερο την απόσταση, η οποία «άγγιξε» και το +11 (51-40, 23’). Ωστόσο, ένα σερί της ομάδας από την Αμαλιάδα ήταν αρκετό για να λήξει ισόπαλο το δεκάλεπτο (60-60). Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να καταβάλουν τεράστιες προσπάθειες για την επίτευξη της νίκης. Ένα εύστοχο σουτ του Χάλαρη κι ένα κερδισμένο goal-foul του Ζούπα έκαναν τους φιλάθλους να ετοιμαστούν για τη νίκη δύο φορές πριν την λήξη. Όμως, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (81-81). Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόροιβος πήρε πρώτος το προβάδισμα, όμως, η άμεση αντίδραση και η ψυχραιμία του Αμύντα τον οδήγησαν τελικά στην πέμπτη του φετινή νίκη.

Το ερχόμενο Σάββατο (8/2, 17:00) η ομάδα μας θα αγωνιστεί και πάλι στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας.

Αμύντας – Κόροιβος Αμαλιάδας 89-87 (κ.αγ. 81-81)

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Κοντίλης, Χαλαμπαλάκης (Βιδάλης)
Δεκάλεπτα: 19-25, 44-40, 60-60, 81-81, (πρτ.) 89-87
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 16 (1), Κάπρης 3 (1), Σιούντρης, Καλδής, Βαρδιάνος 19 (3), Κερασοβίτης 3 (1), Κομποδιέτας 5, Χάλαρης 28 (2), Φακοπουλίδης 6, Κωνσταντακόπουλος 9 (1), Μέλιος, Γιούσι.
Κόροιβος (Κεραμιδάς): Μάινς 5 (1), Χουχούμης 2, Δημητρακόπουλος 13 (1), Σαράλιγια 11 (2), Χρυσόπουλος 14 (2), Χατζηδάκης 30, Κάτζος, Αθανασούλας 12 (2).