Α2 Ανδρών: Αμύντας – Μαρούσι 64-63

Σάββατο 17 Απριλίου 2021 , 18:00

Σερί νικών για τον Αμύντα μετά την επανεκκίνηση της Α2 (τρίτη συνεχόμενη), σερί νικών στην ιστορία των αναμετρήσεων με το Μαρούσι (έβδομη στη σειρά) και πρώτη νίκη των “πορτοκαλί” στην έδρα τους μετά από τέσσερις αγωνιστικές του τροποποιημένου προγράμματος, με αντίδραση κόντρα στη ροή του ματς και ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα, σε ένα ματς θρίλερ στην ολοκλήρωσή του.

Το παιχνίδι, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, με υψηλή  αγωνιστική διάθεση και γρήγορο ρυθμό από όλους τους παίκτες και στα μισά του 1ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν ισχνή πρωτοπορία με 1 πόντο (9-8). Μέχρι αυτό το σημείο σκόραραν οι Κανονίδης (κάρφωμα στον αιφνιδιασμό), ο Κουκουνιάς (2 στα 2 τρίποντα), και ο Ζούπας, όμως ακολούθησε επιθετικό black out και δυνατή άμυνα από τους Μαρουσσιώτες, που με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου είχαν την πρωτοπορία στο σκορ, με το ταμπλό να γράφει 13-17. Μοναδικός σκόρερ για τους Υμηττιώτες σε αυτό το διάστημα ο Γκάτζο με γκολ φάουλ σε τρίποντο.

Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε στο 2ο κομμάτι του αγώνα με γρήγορες εναλλαγές στις επιτυχημένες επιθέσεις και με σκόρερ για τους γηπεδούχους κατά σειρά τους Ζούπα, Τοπάλι με κλέψιμο και αιφνιδιασμό, Σάλεχ με ασίστ του Κανονίδη και τον Αντριάνο με δυο βολές. Το ταμπλό έδινε συνεχώς μία μικρή πρωτοπορία στους κιτρινόμαυρους που είδαν τον ηγέτη τους να αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ παιχνιδιού (αντιαθλητικό και τεχνική ποινή) 3:51 πριν την ανάπαυλα. Για ένα μικρό διάστημα οι αντίπαλοι σκόραραν μόνο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (Βαρδιάνος, Τοπάλι), η καλή επιθετική απόδοση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με φολοου του Σάλεχ τρίποντο του Κανονίδη και καλάθι του Οικονόμου, πηγαίνοντας όμως στα αποδυτήρια ακολουθώντας στο σκορ με τρεις πόντους (31-34).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Αμύντα, καθώς το Μαρούσι με ιδιαίτερη ευστοχία κατάφερε σε μόλις πέντε λεπτά να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (32-46 25′) και με μοναδικό σκόρερ το Βαρδιάνο με μία βολή για τους γηπεδούχους. Στα επόμενα λεπτά του δεκαλέπτου οι βολές του αρχηγού, οι 6 πόντοι του Βαρδιάνου (αιφνιδιασμός, τρίποντο και βολή) και το καλάθι του Μπέλη δεν άλλαξε τη διαφορά στο 30′ (41-53), σε ένα εξαιρετικά επιθετικό δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη μπήκαν στο παρκέ για να μη χάσουν απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και αμέσως με δύο τρίποντα (Γκάτζο, Κανονίδης) μείωσαν τη διαφορά στους έξι (47-53 32′) δίνοντας κάποιες ελπίδες στους λιγοστούς φίλους τους για την ανατροπή που έρχονταν. Οι εύστοχοι παίκτες του Αμαρουσίου ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους, με τέσσερα λεπτά να απομένουν παρόλο τα καλάθια του Τοπάλι και Σάλεχ, αλλά δεν άντεξαν την πίεση του Αμύντα που αντέδρασε με ένα σερί έξι πόντων του Κανονίδη (βολές και τρίποντο) και το ταμπλό έγραφε 57-58 1:40 πριν τη λήξη. Ένα τρίποντο του Τοπάλι έβαλε μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά μετά από τριάντα πέντε λεπτά και με 52″ να απομένουν (60-58) μέχρι το αμέσως αντίπαλο τρίποντο (60-61) στα 40″. Ο Ζούπας με ντραιβ ξαναδίνει την πρωτοπορία στους πορτοκαλί και δύο βολές των κιτρινόμαυρων τους ξαναβάζει μπροστά για τη νίκη, με 1 πόντο (62-63), είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, απογειώνοντας το ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι “δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη” και ο Κανονίδης με πίβοτ και χουκ στα 2″ δίνει το ροζ φύλλο στον Αμύντα και πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του!!

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 28 Απριλίου στο κλειστό “Δημήτριος Βικέλας”, για την αναβληθέντα 5η αγωνιστική, με το Φίλιππο Βέροιας.

Αμύντας – Μαρούσι 64-63

Δεκάλεπτα: 13-17, 31-34, 41-53, 64-63
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 7 (4 ασ.), Τοπάλι 10 (1) (4 ριμπ. 5 ασ.), Σιούντρης, Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 7 (4 ριμπ.), Σάλεχ 6 (4 ριμπ.), Κουκουνιάς 6 (2/3 66.7% τρίπ.), Γιούση, Γκάτζο 7(2), Μπέλη 2, Τάγαρης, Κανονίδης 17(3) (7 ριμπ. 3 ασ.).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 3(1), Στασινός 17(1), Ξύδας 5(1), Σουρλής, Προίσκος 2, Κανέλλης 2, Χατζηδάκης 2, Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 10(1), Αρνόκουρος 14(1), Δούκας, Γκαγκαλούδης 7.