Α2 Ανδρών: Ψυχικό – Αμύντας 86-89 (καν.αγώνας 77-77)

Σάββατο 10 Απριλίου 2021 , 17:00

Ο Αμύντας κατάφερε να… σπάσει την παράδοση των τελευταίων πέντε σεζόν, καθώς επικράτησε στην παράταση του Ψυχικού εκτός έδρας, για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, παίρνοντας μια διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά (10-0), αναγκάζοντας την ομάδα του Υμηττού να “κυνηγά” το σκορ, όμως με ένα follow up του Κανονίδη ξέφυγε από το 0, και με 3 διαδοχικά τρίποντα από τους Σάλεχ, Βαρδιάνο και Ζούπα, με ένα ενδιάμεσο καλάθι του Κουκουνιά, μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (12-13) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια 2 καλάθια του Κανονίδη, το ένα με εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και 2 βολές του Σάλεχ ήταν οι υπόλοιποι πόντοι για τους “πορτοκαλί” στο 1ο δεκάλεπτο (22-19).

Στην αρχή του επόμενου δεκάλεπτου ένα καλάθι του Σιούντρη και ένα follow up του Τοπάλι άλλαξαν τον προπορευόμενο στο σκορ (22-23) δίνοντας κάποιες ελπίδες στους θεατές, που μετριούνται στα δάκτυλα, για μία συγκλονιστική συνέχεια, αλλά το Ψυχικό με 5 συνεχόμενα καλάθια πέρασε μπροστά με 9 πόντους (32-23). Η αντίδραση δεν άργησε και 2 συνεχόμενα τρίποντα των Γιούση, Γκάτζο και καλάθι με φάουλ του Ζούπα μείωσαν τη διαφορά στο πόντο (33-32) 2,5 λεπτά πριν τα αποδυτήρια, που αποδείχθηκαν τα πιο συναρπαστικά μέχρι στιγμής στην αναμέτρηση. Τρίποντο του Σάλεχ (35-35 18′), καλάθι του Σάλεχ (37-37 19′), βολή του Κανονίδη (37-38 19:28) και στα μισά του αγώνα το ταμπλό να γράφει 39-38.

Γυρνώντας οι ομάδες από τα αποδυτήρια συνέχισαν την προσπάθεια για τη νίκη χαρίζοντας μία συγκλονιστική θέαση, με τις συνεχή αλλαγή του πρωτοπόρου, κλείνοντας το δεκάλεπτο ισόπαλες (59-59). Σκόρερ οι Κουκουνιάς (4 με 1 τρίποντο), Κανονίδης (4), Βαρδιάνος (5 με 1 τρίποντο), Σάλεχ (3), Μπέλη (1), Τοπάλι (3) και Ζούπας (1).

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπολειπόταν σε ενδιαφέρον με τους παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη να μας ξαφνιάζουν με τη μαχητικότητά τους, ερχόμενοι και από το νικηφόρο ταξίδι στην Καρδίτσα πριν 3 ημέρες. Οι Υμηττιώτες οδήγησαν το σκορ στην αρχή με καλάθι του Κουκουνιά (59-61), με βολές του αρχηγού (62-63 32′), αλλά οι “σκίουροι” ανέβασαν την αποτελεσματικότητά τους και ήταν μπροστά στο σκορ έως το τρίποντο του Βαρδιάνου (3/3 και 74-75) 2 λεπτά πριν τη λήξη. Ενδιάμεσα είχαν σκοράρει οι Κουκουνιάς (4) και ο Σάλεχ (5 με 1 τρίποντο) που και με 2 βολές έγραψε το 77-77 1:43 πριν τη λήξη, με τις σφιχτές άμυνες και την μπάλα να καίει στα σουτ, να είναι και το τελικό σκορ του 4ου δεκάλεπτου.

Στην παράταση νίκησε ο πιο ψύχραιμος και εύστοχος από τη γραμμή των 6,75 με αποτέλεσμα 1 τρίποντο του Σάλεχ και 2 του Κανονίδη να διαμορφώνουν το 82-86 με 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ακολουθούν 2 βολές του Κανονίδη και 1 του Βαρδιάνου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (86-89) χωρίς να επιτρέψουν στο Ψυχικό να καλύψει τη διαφορά, παίρνοντας το ροζ φύλλο σε μία δυνατή έδρα του πρωταθλήματος δείχνοντας πείσμα και αποφασιστικότητα.

Επόμενος αγώνας για την 8η αγωνιστική, με το Μαρούσι στον Υμηττό, το Σάββατο 17 Απριλίου, στις 18:00.

Ψυχικό – Αμύντας 86-89 (καν.αγώνας 77-77)

Δεκάλεπτα: 22-19, 39-38, 59-59, 77-77, 86-89
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος Ρ., Σκαλτσής και Τσαχάκης (κομισάριος Παλάτος)
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Φραγκούλης, Παπανικολάου 4, Δελίδης 2, Τσούτσος, Κιούσης, Μιλεντίγεβιτς 16(2), Τσουργιάννης 7, Μαστόρος 12(2), Κυρίτσης 34(1), Μαρίνος, Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 11(1).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 9 (7 ασ.), Τοπάλλι 5 (4 ασ. 2 κλ.), Σιούντρης 2, Οικονόμου, Βαρδιάνος 12(3/3 100%), Σάλεχ 23(4/6 66%) (8 ριμπ. 2 κλ.), Κουκουνιάς 12(1), Γιούση 3(1), Γκάτζο 3(1), Μπέλη 1, Τάγαρης 4, Κανονίδης 19(2) (10 ριμπ.).