Α2 Ανδρών: Απόλλων – Αμύντας 51-58

Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2018 , 17:00 - 19:00

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος κέρδισε στην Πάτρα με 51-58 τον Απόλλωνα για την 7η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο της ομάδας μας ήταν αυτό που έθεσε τα θεμέλια της τρίτης διαδοχικής εκτός έδρας νίκη μας. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, όμως, ο Αμύντας αργά και σταθερά δημιουργούσε μια σημαντική διαφορά (5-12, 6’). Γκαβανόπουλος και Διαμαντόπουλος αύξησαν την απόσταση σε 8-21 στο τέλος της περιόδου. Η επιθετική εικόνα του Αμύντα αντιστράφηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας ευστόχησε σε μόλις τρεις προσπάθειες, όμως, διατήρησε το προβάδισμά του. Μετά το επιμέρους σκορ 11-6 οι ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με τον Αμύντα να βρίσκεται μπροστά με 19-27.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας πλησίασε ακόμη περισσότερο, με τον Kazarnovski να ξεχωρίζει για τους γηπεδούχους. Με καλάθι του Εζόμο κατάφερε ακόμη και να προηγηθεί (31-29). Οι Ζούπας και Τοπάλι, ωστόσο, επανέφεραν την ομάδας μας στην πρωτοπορία (31-35). Στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου τα εύστοχα τρίποντα των Βαρδιάνου και Καμπούρη έκαναν ξανά το +10 (36-46). Παρολά αυτά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 39-46, το οποίο διαμορφώθηκε μετά από τρίποντο του νεαρού Κασπίρη. Ο Ρώσος center του Απόλλωνα μείωσε ακόμη περισσότερο με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (44-46). Ο Ζούμπος ισοφάρισε σε 46-46, αλλά ο Τοπάλι απάντησε άμεσα. Σχεδόν δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Βαρδιάνος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, για το 50-54. Το καλάθι αυτό σε συνδυασμό με τα λάθη του Απόλλωνα στις δύο επόμενες φάσεις ήταν το σημείο που έκρινε ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Κουκουνιάς με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη, διαμορφώνοντας το 51-58.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας αυτή την Τετάρτη (28/11, 19:00) στο Κλειστό του Υμηττού κόντρα στο Μαρούσι για τον εξ αναβολής αγώνα της 6ης Αγωνιστικής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 51-58

Δεκάλεπτα: 8-21, 19-27, 39-46, 51-58

Απόλλων (Κοτσίρης): Στεφανίδης 8, Βλάχος, Τζαΐδας, Μπέμπης 3(1), Κασπίρης 3(1), Μολφέτας 5(1), Ζούμπος 8, Μπαζίνας, Εζόμο 4, Δημακόπουλος 1, Kazarnovski 16(1)

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 8, Καμπούρης 3(1), Τοπάλι 11, Διαμαντόπουλος 8(2),  Καλδής, Βαρδιάνος (3/3), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς(1), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 13(1), Καπρής, Μέλιος