Α2 Ανδρών: Ελευθερούπολη – Αμύντας 88-50

Σάββατο 26 Μαρτίου 2022 , 17:00

Την ήττα γνώρισε στο ΔΑΚ Ελευθερούπολης ο Αμύντας από τον ΓΣΕ με 76-57 σκορ για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στους παίκτες της ομάδας του Υμηττού, στο δεύτερο μισό του 1ου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα η Ελευθερούπολη να μπει μπροστά στο τέλος του (25-14 , 10‘). Στη δεύτερη περίοδο η αστοχία για τους “πορτοκαλί” γιγαντώθηκε, δίνοντας στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να αυξήσουν την απόσταση (48-23 , 20‘) πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης τίποτα δεν πήγε καλά, κυριαρχόντας η δυσκολία στις επιθετικές προσπάθειες, για τους Υμηττιώτες, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στον Υμηττό με το κίτρινο φύλλο και μία βαριά ήττα, στο χειρότερο απόγευμά τους στη σεζόν.

Επόμενη αναμέτρηση το επόμενο Σάββατο (2/4 , 17:00), στον Υμηττό, με την Καβάλα, για την 25η αγωνιστική.

Ελευθερούπολη – Αμύντας 88-50

Δεκάλεπτα: 25-14, 48-23, 71-34. 88-50

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 2, Γοργόνης 19(3), Στάθης 3, Ερμείδης Δ. 8, Σκουλίδας 15(5), Σταμπουλής 12(2), Ερμείδης Π. 2, Πάτρας 5, Γεωργίου, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 8(2)

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 2, Αβάρε 3(1), Ζούπας 2, Τοπάλι 10(2), Γκρέκας 1, Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 7(1), Γκάτζο, Μπέλη 4, Βύρλας 2, Κανονίδης 14(2)

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Μαραμής και Πράττος (κομισάριος Μπρίγκος)