« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Ιωνικός Νίκαιας – Αμύντας 119-66

Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018 , 18:00

Την πέμπτη ήττα της σεζόν γνώρισε ο Αμύντας στο ΔΑΚ Νίκαιας, με σκορ 119-66 στην τελευταία αναμέτρηση του 2018, στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ιωνικό να ανοίγει το σκορ με μία βολή του Κανονίδη. Στα επόμενα δευτερόλεπτα, ο Τοπάλλι έβαλε για πρώτη και τελευταία φορά τον Αμύντα μπροστά (1-2). Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού διατηρήθηκε σε μικρή απόσταση για τα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ ισοφάρισε σε 7-7 με βολή του Κουκουνιά στα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν (21-11), αλλά με τρίποντο του Βαρδιάνου, δίποντο του Ζούπα και καλάθι και μία βολή του Τοπάλλι, η ομάδα μας πλησίασε σε 25-19 στο τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια, οι Νικαιώτες πάτησαν… γκάζι στην επίθεση. Στα μισά της περιόδου η απόσταση έφτασε το +23 (45-22). Με την ομάδα μας να μην καταφέρνει να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ιωνικού και τον Καμπούρη να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το ημίχρονο έληξε με 54-35. Ασταμάτητος εμφανίστηκε ο Ιωνικός μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (87-47). Η συνέχεια του αγώνα είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αμύντα να γνωρίζει την ήττα με 119-66. Το… θετικό της σημερινής ημέρας ήταν ότι οι νεαροί Κάπρης, Καλδής, Μέλιος και Σιούντρης έπαιξαν και σκόραραν απέναντι στους κορυφαίους παίκτες της κατηγορίας.

Η ομάδα μας θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση το πρώτο Σάββατο του νέου έτους (5/1/2019), οπότε θα φιλοξενήσει την Καβάλα στο Κλειστό του Υμηττού.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 119-66

Δεκάλεπτα: 25-19, 54-35, 87-47, 119-66
Διαιτητές: Μπίκας, Σκούτας και Σκαλτσής (κομισάριος Δούκας).

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Βασιλόπουλος 29(4), Δημητριάδης 4, Καράμπουλας 16(4), Μπατής 3, Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 10, Κομποδιέτας 3(1), Κατούφας, Μαυροκεφαλίδης 19(2), Σαχπατζίδης 7, Κανονίδης 13, Τσαγκαράκης 13(4)

Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας 6, Καμπούρης 2, Τοπάλι 11, Διαμαντόπουλος 3(1), Καλδής 7(1), Βαρδιάνος, Κερασοβίτης 3, Κουκουνιάς 11, Σιούντρης 3(1), Γκαβανόπουλος 15(1), Καπρής, Μέλιος 5(1)