Α2 Ανδρών: Παγκράτι – Αμύντας 79-72

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020 , 17:00

Ήττα για τον Αμύντα στο Μετς, στο γειτονικό ντέρμπι, στην 3η στροφή του πρωταθλήματος της Α2.

Στο 1ο δεκάλεπτο η προσπάθεια των “πορτοκαλί” δεν έβγαινε στο παρκέ και το σκορ διαμορφώθηκε 20-14 υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή αλλά η ευστοχία του Παγκρατίου έφερε τη διψήφια διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου. Ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά με διαδοχικά καλάθια των Τοπάλλι, Βαρδιάνου και 1 τρίποντο του Κανονίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους πριν την ανάπαυλα (45-39).

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τους παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη να ανεβάζουν ρυθμό και με γκολ φάουλ και καλάθι του Σάλεχ, coast to coast καλάθι του Κανονίδη, καλάθι και μεγάλο τρίποντο από το Σιούντρη και στο τέλος οι βολές του Τοπάλλι έφεραν το ματς στα ίσια (57-57). Βολή και τρίποντο όμως των αντιπάλων διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο δεκάλεπτο, 61-57. Το blackout στην επίθεση για τους Υμηττιώτες επανήλθε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι “ροσονέρι” δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο μεγαλώνοντας τη διαφορά και παρόλο τις προσπάθειες στο τέλος των παικτών του Αμύντα το σκορ διαμορφώθηκε στο τέλος σε 79-72.

Επόμενη αναμέτρηση, με το Αγρίνιο στην έδρα μας, το επόμενο Σάββατο (24/10 , 17:00).

Παγκράτι – Αμύντας 79-72

Δεκάλεπτα: 20-14. 45-39, 61-57, 79-72
Διαιτητές: Παναγιώτου, Κατραχούρας και Τσιμπούρης (κομισάριος Δούκας)

Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 2, Κουφόπουλος 4, Ονάσογλου 14(2), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 6, Καραμαλέγκος 7(1), Πεφάνης 8, Δόξας 13, Οικονομόπουλος, Ντιαλό 4, Ρετσινάς 2,Γκαβασιάδης 12(2).

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Τοπάλι 15(1) (4 ριμπ), Σιούντρης 12(2) (5 ριμπ), Οικονόμου, Βαρδιάνος 9(1), Σάλεχ 15(1) (4 κλεψ), Γιούση 2, Γκάτζο 2 (5 ριμπ), Μπέλη 4 (4 ριμπ), Τάγαρης 2, Κανονίδης 11(1) (6/6 βολές 100%, 7 ριμπ).