« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Πανερυθραϊκός – Αμύντας 76-70

Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022 , 17:00

Την ήττα γνώρισε ο Αμύντας, στo “Στέλιος Καλαϊτζής” από τον Πανερυθραϊκό, στα τελευταία δευτερόλεπτα, σε μία αμφίρροπη αναμέτρηση που δικαίωσε τον χαρακτηρισμό της ως ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ του κλειστού της Ερυθραίας διεκδικώντας με πάθος την πρωτοπορία, ένα όμως επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων τους βάζει μπροστά με 8 πόντους, σε 5,5΄ αγώνα (16-8). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση ροκανίζοντας τη διαφορά και κυρίως με ένα σερί 8 συνεχόμενων πόντων σε 1′ τους έδωσε το προβάδισμα (21-22), με 1:10 να απομένει για τη λήξη του πρώτου κομματιού του ματς (24-27). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πορτοκαλί” αύξησαν τη διαφορά στο +7 (24-31 , 12′), αλλά ένα επιθετικά νεκρό 4λεπτο έδωσε τη δυνατότητα στους “κόκκινους” να πλησιάσουν στο καλάθι (29-31) και έπειτα από ένα τρίποντο, επανήλθε πάλι το επιθετικό black out για 4′, με την ομάδα της Ερυθραίας να παίρνει την πρωτοπορία (39-34) και τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 42-39.

Μετά την ανάπαυλα η αστοχία των Υμηττιωτών ανέβασε την απόσταση σε διψήφιο αριθμό στο 25′ (54-42) κλείνοντας την περίοδο με το 61-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη βελτιώθηκαν στην άμυνα και με αυξημένη τη θέληση για το διπλό κατόρθωσαν να φέρουν το ματς στα ίσια (65-65 , 34,5′). Στη συνέχεια καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει ανεβάζοντας στο μέγιστο το ενδιαφέρον και το σκορ ισόπαλο (70-70) και 3,5 λεπτά για το τέλος, στα οποία η τύχη γύρισε την πλάτη στην ομάδα του Υμηττού με αποτέλεσμα το τελικό 76-70.

Επόμενη αναμέτρηση την ερχόμενη Τετάρτη (16/2 , 17:00) στον Υμηττό, για την αναβληθέντα 14η αγωνιστική, με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Καρδίτσα.

Πανερυθραϊκός – Αμύντας 76-70

Δεκάλεπτα: 24-27, 42-39, 61-53, 76-70

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 5(1), Καλλιανιώτης 4, Ντουζίδης 6(2), Κωστόπουλος 12(2), Σκάνδαλος 2, Καμπουρίδης 10, Τσάμης 8, Σταματογιάννης 7, Ευστρατίου 22(4)

Aμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 7(2), Ζούπας 2, Τοπάλι 10(2), Σιούντρης 2, Γκρέκας 10(1), Βαρδιάνος 3(1), Κουκουνιάς 7(1) (7 ριμπ.), Γιούση 3(1), Γκάτζο 7, Μπέλη, Βύρλας 1, Κανονίδης 18(2)

Διαιτητές: Τσώνος, Καλογερόπουλος Φ. και Μαρτινάκος (κομισάριος Μωϋσιάδης)