Α2 Γυναικών: Αμύντας – ΑΕΚ Περιστερίου 68-65 (καν.αγώνας 59-59)

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023 , 17:00

Νίκη στην παράταση για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, στην έδρα του, επί της αξιόμαχης ΑΕΚ Περιστερίου Δυτ.προαστίων, για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας, σε μία συναρπαστική στην εξέλιξή της αναμέτρηση.

Δυνατά ξεκίνησαν οι αντίπαλοι, στο κλειστό της Πυρκάλ, προσπαθώντας να πάρουν την πρωτοπορία, φέρνοντας το ματς στα ίσια αρκετές φορές, κρατώντας ψηλά το ενδιαφέρον των θεατών και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, με το ταμπλό να γράφει 13-15. Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε στη συνέχεια με την ομάδα του Υμηττού πιο συγκεντρωμένοι στην επίθεση να ξεφεύγει με το ισχνό +5 (29-22, 16′), αλλά η αντίδραση των φιλοξενούμενων, που είχε σαν αποτέλεσμα ένα σερί 0-6, να κλείνει την ψαλίδα της διαφοράς στο ημίχρονο (29-28).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η ένταση στο παρκέ αυξήθηκε, με την πρωτοπορία να αλλάζει χέρια, δίνοντας μεγαλύτερο ενδιαφέρον και όμορφες φάσεις στους θεατές, με το σκορ στο 30′ να το αποδεικνύει (44-43). Πλησιάζοντας στο τέλος η ένταση για τη νίκη κορυφώθηκε, με τις παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη να καταφέρνουν να πάρουν προβάδισμα νίκης, με 8 πόντους (58-50) και 90 δευτερόλεπτα για τη λήξη αλλά οι φιλοξενούμενες το ανέτρεψαν και πιο εύστοχες στο παιχνίδι των βολών, των τελευταίων δευτερολέπτων, έστειλαν το ματς στην παράταση (59-59).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι Υμηττιώτισες ξαναπάτησαν το γκάζι και σιγά σιγά έχτισαν μία διαφορά, με 33″ να απομένουν (68-62), δείχνοντας τη θέλησή τους για την τελική νίκη (68-65), που τους χάρισε τους δύο βαθμούς, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο, προσφέροντας και ένα τρομερά ενδιαφέρον απόγευμα, σε όσους παρακολούθησαν τον αγώνα.

Επόμενος αγώνας, στη Νέα Φιλαδέλφεια, την Κυριακή 29 Οκτωβρίου (17:00), με τον Ιωνικό.

Αμύντας – ΑΕΚ Περιστερίου 68-65 (καν.αγώνας 59-59)

Δεκάλεπτα: 13-15, 29-28, 44-43, 59-59 (κ.αγ.), 68-65

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Παπακώστα 2, Χονδρουδάκη, Μαργώνη 3, Κοντογιάννη 16, Σιγάλα 2, Κουτσιρίμπα 7, Παπαρδέλα 19(1), Μαζαράκη 4, Βαρβιτσιώτη 7, Πλυτά, Βώλου 6(2), Γεωργακοπούλου 2

ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Μαλάπανη, Λαδά, Καλαντζή 3(1), Καίσαρη 5, Ράπτη 4, Γαβαλά 2, Χρηστάκη 21(2), Πανούτσου, Τζίμη 8(2), Κοντογιώργου 15, Τζίβα 7(1), Σελούλη

Διαιτητές: Δημουλάς και Μούστρης (κομισάριος Βιέννας)