« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Γυναικών: Αμύντας – Αρκάδι Ρεθύμνου 75-62

Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019 , 14:30

Την τέταρτη νίκη του στο Πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος επιβλήθηκε του Αρκαδίου Ρεθύμνου με σκορ 75-62, για την 10η Αγωνιστική. Οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη εμφανίστηκαν αποφασισμένες απέναντι στην ουραγό ομάδα της βαθμολογίας και έδειξαν ένα πολύ θετικό πρόσωπο ενόψει της δύσκολης συνέχειας!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομαδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Μάλιστα, το Αρκάδι προσπέρασε με 12-13 τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκείνη τη στιγμή, ο Αμύντας ξεκίνησε ένα σερί 8-1 και με καλάθια από τις Τσαγκαράκη και Καλλιώρα έγινε το 20-14. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα μας να διατηρεί τη διαφορά. Μάλιστα, στα μισά της περιόδου η Καράντζαλου με 2/2 βολές έκανε για πρώτη φορά το +10 (26-16). Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά ο Αμύντας «μπλόκαρε» με αποτέλεσμα η ομάδα της Κρήτης να πλησιάσει σε 30-28. Η Τριμέρη, όμως, με τρίποντο στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα μας (33-28).

Στο δεύτερο μισό οι παίκτριες της ομάδας μας συγκεντρώθηκαν περισσότερο στην άμυνα και με την Μαργώνη να ηγείται στο σκοράρισμα κατάφερε να κάνει το 52-40 στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, ο Αμύντας διατήρησε σταθερά το προβάδισμά του και δεν επέτρεψε σε κάνενα σημείο να απειληθεί ουσιαστικά, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στη δεύτερη νίκη του νέου έτους.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Ναταλί Τζέμη με 14 πόντους, ενώ ακολούθησε η Ηλιάνα Τσαγκαράκη με 13.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Αμύντα την ερχόμενη Κυριακή (27/1, 14:00) με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος».

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΡΚΑΔΙ 75-62

Διαιτητές: Ντάσης, Καραμπιτσάκος (κομισάριος Ζερβούδης)

Δεκάλεπτα: 20-14, 33-28, 52-40, 75-62

Αμύντας (Δρακάκη): Μαργώνη 11, Τριμέρη 10(2), Καλλιώρα 9, Κόρμπου 7, Τσαγκαράκη 13, Αθανασούλια 2, Γιγουρτάκη 3 (1), Καράντζαλου 2, Τζέμη 14, Καραλή 1, Σιδηροπούλου 2, Παπαθανασίου

ΟΚΑ Αρκάδι (Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 12(2), Γιαλαμά, Κουλούρη Σ. 14(1), Θεοδωσουλάκη 12, Κάζα 6, Σταυριανάκη, Φραγγελάκη, Καούκη 13(1), Ζουμπεράκη 5(1)