Α2 Γυναικών: Αμύντας – ΓΣ Αγ.Παρασκευής 61-53

Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 , 15:00

Πολύ καλή εμφάνιση των Γυναικών του Αμύντα, απέναντι στον ΓΣ Αγίας Παρασκευής, και πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς στην άδεια “Πυρκάλ”, σε μία δυνατή αναμέτρηση που οι αθλήτριες κυνήγησαν με πάθος τη νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη έδειξαν ποιος ήθελε περισσότερο τη νίκη στο αποψινό ματς. Η θέλησή τους αποτυπώθηκε και στο παρκέ καταφέρνοντας να προηγηθούν με διψήφια διαφορά στο 5,5′ (14-4), με σκόρερ τις Μαργώνη (2 αρχικά καλάθια), Πολιτοπούλου (4) και 2 συνεχόμενα τρίποντα της Λίας Ντάνου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων με το τρίποντο της Κλείτσα και καλάθια από τις Βαρβιτσιώτη και Πατσιώτη διαμόρφωσαν το 21-15 στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες συνέχισαν την προσπάθεια, συντηρώντας σε πολλά σημεία το διψήφιο προβάδισμα απέναντι στην προσπάθεια αντεπίθεσης των αντιπάλων τους και διατήρησαν την πρωτοπορία πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (33-25).

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μπήκε αποφασιμένη να γυρίσει το ματς κατορθώνοντας να μειώσει στο 30′ σε 44-40. Η πίεση συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του ματς με τις “πορτοκαλί” να καταφέρνουν το +10 στο 33′ (50-40), τις αντίπαλες να μειώνουν στο καλάθι (50-48), 3:49 πριν το τελικό σφύριγμα, αυξάνοντας το ενδιαφέρον και την ένταση στα τελευταία λεπτά. Κρίσιμες επιθετικές λύσεις από την παρθενική εμφάνιση της Κοντογιάννη στη σεζόν, μετά το τραυματισμό της στην προετοιμασία, και τα τρίποντο, καλάθι της Αθανασούλια έδωσαν το ροζ φύλλο στην ομάδα του Υμηττού (61-53), που συνολικά έδειξε καλύτερα στοιχεία μή χάνοντας σε κανένα λεπτό την πρωτοπορία, απέναντι σε έναν πολύ καλό και δυνατό αντίπαλο.

Η ομάδα μας θα αναζητήσει το δεύτερο ροζ φύλλο στη χρονιά την επόμενη Κυριακή (30/1, 13:00) στην “Πυρκάλ” απέναντι στον Ιπποκράτη Κω.

Αμύντας – ΓΣ Αγίας Παρασκευής 61-53

Δεκάλεπτα: 21-15, 33-25, 44-40, 61-53

Αμύντας (Δρακάκη): Κλείτσα 5(1), Μαργώνη 10(1), Κοντογιάννη 6, Λιναρά, Πατσιώτη 4 (8 ριμπ.), Πολιτοπούλου 9, Ντάνου Λ. 16(2) (4 ασ.), Μαζαράκη, Αθανασούλια 6(1), Ντάνου Μ. 1, Βαρβιτσιώτη 4, Σιδηροπούλου, Τσαχιρίδη

Αγία Παρασκευή (Τασιόπουλος): Πενέλη, Στούπα 15(2), Χατήρα 5, Τσιαδή 16(1), Aκρίβου 9, Ευαγγελάτου, Γρίσπου 5, Τριανταφύλλου 3, Σακουλάκη, Καράμπελα

Διαιτητές: Σίμα και Καψιώχας (κομισάριος Ελευθεριάδης)