Α2 Γυναικών: Ηλιούπολη – Αμύντας 50-52

Κυριακή 09 Δεκεμβρίου 2018 , 12:00 - 15:30

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος επιβλήθηκε της Ηλιούπολης με 50-52 για την 7η Αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν στην… κόψη του ξυραφιού καθ’ όλη τη διάρκειά του, αρχής γενομένης από το πρώτο δεκάλεπτο. Ηλιούπολη και Αμύντα βρίσκονταν κοντά στο σκορ για τα πρώτα δέκα λεπτά. Μερικά συνεχόμενα λάθη της ομάδας μας, όμως, έδωσαν το προβάδισμα με 18-12 στην Ηλιούπολη στο τέλος του δεκαλέπτου. Η καλή άμυνα και η ευστοχία μας στη συνέχεια της αναμέτρησης οδήγησε τις παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη στην ισοφάριση (22-22), ενώ με τρίποντο της Αθανασούλια έγινε το 24-27, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι συνέχισε με τον χαρακτήρα του ντέρμπι και στο δεύτερο μισό. Παρόλα αυτά, τα κορίτσια μας κατάφεραν να διατηρήσουν το μικρό τους προβάδισμα ως τη λήξη της τρίτης περιόδου (39-41). Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Καλλιώρα έκανε το +5 (39-44). Αυτή η διαφορά κράτησε τον Αμύντα μπροστά για περισσότερο από το μισό της περιόδου. Ωστόσο, η Ηλιούπολη με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 48-46. Τριμέρη, Μαργώνη, Ντάνου και Γιγουρτάκη μας έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 48-52. Στο τέλος η Ηλιούπολη μείωσε σε 50-52, αλλά η ψυχραιμία μας στα τελευταία δευτερόλεπτα «σφράγισε» τη δεύτερη νίκη της σεζόν.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας την επόμενη Κυριακή με τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου εντός έδρας (16/12, 18.00).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΑΜΥΝΤΑΣ 50-52

Δεκάλεπτα: 18-12, 24-27, 39-41, 50-52

Διαιτητές: Κούλης, Νικολόπουλος

Ηλιούπολη (Γερεουδάκης): Δασκαλοπούλου, Τσουγκαράκη, Νεαρχάκου, Δανδουλάκη, Στεφάνου, Παπαδοπούλου, Οικονομίδου, Κορρέ

Αμύντας (Δρακάκη): Γιγουρτάκη 10, Τριμέρη 7(1), Μαργώνη 4, Καλλιώρα 8(1), Τζέμη 4, Τσαγκαράκη 2, Σιδηροπούλου, Καραλή, Καραντζάλου, Αθανασούλια 7(1), Ντάνου 8, Κόρμπου 2.