Α2 Γυναικών: Μελίσσια – Αμύντας 47-59

Κυριακή 14 Ιανουαρίου , 13:30

Μεγάλο διπλό του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα στα Μελίσσια, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, ανεβάζοντας τις συνεχόμενες νίκες του σε έξι και σταθεροποίηση στις πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Πολύ δυνατά πάτησαν στο παρκέ οι αθλήτριες της Φρόσω Δρακάκη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα και με εξαιρετική απόδοση και στις δύο πλευρές του, πήραν την πρωτοπορία με διαφορά +18 στο 10′ (7-25), +22 στο ημίχρονο (17-39) και +29 στο τρίτο δεκάλεπτο (23-52). Η τελευταία περίοδος ανήκε στις γηπεδούχες που κατάφεραν να μειώσουν την ψαλίδα, αλλά τα χαμόγελα ανήκουν στις Υμηττιώτισες που πήραν μία σημαντική νίκη (47-59), με πολύ καλή εμφάνιση, απέναντι σε έναν παραδοσιακά δύσκολο αντίπαλο, αφήνοντας θετικές σκέψεις στους φιλάθλους τους, παρόμοιες με την περασμένη σεζόν.

Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου (17:00), στον Υμηττό, με αντίπαλο το Παλαιό Φάληρο.

Μελίσσια – Αμύντας  47-59

Δεκάλεπτα: 7-25, 17-39, 23-52, 47-59

Μελίσσια (Καλογεροπουλος ): Παναγιωτίδη 6, Κυρίδη 2, Κούκη 10, Τάρλα 5, Κοιλιαρίδη 2,Κυριακάκη 9(1), Ανδρικοπούλου 1, Σκουμπάκη 3(1), Παρθενίου 5(1), Καλογερία, Παλαμάρη 1, Χαντζοπούλου 3(1)

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Κοντογιάννη 9(2) (6 ασ.), Κουτσιρίμπα 11 (11 ριμπ.), Βαρβιτσιώτη 7 (11 ριμπ.), Ντάνου 7(1) (5 ασ., 4 κλεψ.), Καλομιτσίνη 10(1), Μαργώνη 12(4/5) (8 ριμπ.), Μαζαράκη 3, Σιγάλα, Παπακώστα, Γεωργακοπούλου, Πλυτά

Διαιτητές: Μαυρέλης και Αντωνέλλου (κομισάριος Λιμνιάτης)