Elite League Ερρίκος Ντυνάν: ΝΕ Μεγαρίδος – Αμύντας 82-79

Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 , 16:00

Επιστροφή από τα Μέγαρα χωρίς το πρώτο διπλό, στην φετινή Elite League Ερρίκος Ντυνάν, για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, σε μία αμφίρροπη αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δυνατά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Υμηττιώτες προσπαθώντας από το πρώτο λεπτό να ξεφύγουν αλλά οι γηπεδούχοι ήταν συνέχεια κοντά και παρόλο το +6 στα μισά της περιόδου (6-12), το 16-18 στην ολοκλήρωσή της, προμήνυε μία αμφίρροπη αναμέτρηση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να κρατήσει το προβάδισμα, το ταμπλό έδειχνε πολλές φορές την ισοπαλία και το 39-40 της ανάπαυλας μεγάλωσε το ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο αγώνας δεν άλλαξε ρυθμό, με συνεχόμενες ισοπαλίες και εναλλασόμενες πρωτιές, αλλά ένα επιθετικό ξέσπασμα της ομάδας των Μεγάρων το τελευταίο δίλεπτο του τρίτου κομματιού της αναμέτρησης, τους έδωσε το προβάδισμα, στο τέλος του (62-58). Ξεκινώντας το τελευταίο δεκάλεπτο, τα συνεχόμενα επιθετικά λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσε την ευκαιρία στη Νεανική Εστία να μεγαλώσει την απόσταση σε διψήφια διαφορά (78-67) και 160″ για τη λήξη. Η αντίδραση των παικτών του Μιχάλη Κουρή ήταν άμεση, ανεβάζοντας κατακόρυφα την αμυντική τους απόδοση, με εύστοχες επιθετικές προσπάθειες και ένα επιμέρους 2-12, κατόρθωσαν να πλησιάσουν στον πόντο (80-79) με 15″ να απομένουν, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη, στην τελευταία προσπάθεια και το τελικό 82-79, τους στέρησε το πρώτο διπλό στη σεζόν.

Επόμενη αναμέτρηση στον Υμηττό, το Σάββατο 18 Νοεμβρίου (16:00), με τον Πανερυθραϊκό, για την 8η αγωνιστική.

ΝΕ Μεγαρίδος – Αμύντας 82-79

Δεκάλεπτα: 16-18, 39-40, 62-58, 82-79

Νεανική Εστία Μεγαρίδος (Μάνταλος): Μπράντφορντ 14, Γκάτζιας 14(3), Κουμπούλης, Ιωάννου 3(1), Τσόχλας 4, Κοκορέλης 2, Καλλινικίδης 2, Αρνόκουρος 8, Μαντίκος, Γερομιχαλός 35(5), Αναστασόπουλος, Γκιουλής

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 3, Μπιλάλης 5(1), Σιούντρης 6, Γκρέκας 8(1), Βαρδιάνος 3(1), Λιακόπουλος 5(1), Πίτερσον 21 (6 ασ.), Γκάτζο, Μπέλη 2, Γουίλσον 19(4/6 66,7%), Μπολδόγλου, Δόξας 7 (8 ριμπ.)

Διαιτητές: Μάνος, Σπυρόπουλος και Καραμπιτσάκος (κομισάριος Κουλούρης)

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.

Εγγραφείτε, επίσης, με μία απλή κίνηση, στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, με το κουμπί εγγραφής και καταχωρώντας το email σας, θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται, αλλά και να δείτε όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει .