« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Κύπελλο Ανδρών: Νέα Κηφισιά – Αμύντας 75-76

Τετάρτη 08 Νοεμβρίου 2023 , 18:00

Άλλο ένα ματς θρίλερ για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, που κατέληξε σε πρόκρισή του, στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τη γνώριμη Δόξα λευκάδας, στην επανάληψη της συναρπαστικής αναμέτρησης της Elite League (58-60), του προηγούμενου μήνα.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να έχουν την πρωτοπορία σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τους Αμυντιώτες να βρίσκουν τρόπο να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του (24-23). Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους που με ένα επιμέρους σερί 3-16 πήγαν τη διαφορά, στα μισά της δεύτερης περιόδου, στο +12 (27-39), με την αντίδραση των γηπεδούχων να κλείνει την ψαλίδα στους 3 πόντους στο ημίχρονο (42-45).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η αναμέτρηση είχε το ίδιο μοτίβο με το πρώτο κομμάτι της, μόνο που αυτήν την φορά την συνεχόμενη πρωτοπορία την είχε η ομάδα του Υμηττού, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει, με το ταμπλό στο 30′ να γράφει 61-63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ενδιαφέρον κορυφώθηκε με το προβάδισμα να εναλλάσεται, την ισοπαλία να εμφανίζεται αρκετές φορές και το 75-76 του 39′, έμελε να είναι το τελικό σκορ, αφού στα τελευταία 64″  όλες οι επιθετικές προσπάθειες δεν είχαν κατάληξη και οι “πορτοκαλί” επέστρεψαν στον Υμηττό με την πρόκριση, που κρίθηκε στο καλάθι, όπως και την προηγούμενη αγωνιστική στην Κομοτηνή (70-72), κάνοντάς την δώρο στον προπονητή τους, Μιχάλη Κουρή, ανήμερα της ονομαστικής του εορτής.

Επόμενη αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου, στην “Πυρκάλ”, με τη Δόξα Λευκάδας.

Νέα Κηφισιά – Αμύντας 75-76

Δεκάλεπτα: 24-23, 42-45, 61-63, 75-76

Νέα Κηφισιά (Λαδικός): Κούτουλας, Παπανικολάου, Μανούσος 18, Μοίρας 5, Σκούρτης 3(1), Στασινόπουλος 12, Μιχαλάκης 13(2), Καράμπελας 14(2), Σκόρδας 10

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 8(2/4) (9 ασ.), Σιούντρης 12(1), Γκρέκας 7(1), Βαρδιάνος 5(1), Πίτερσον 12 (8 ριμπ.) (7 ασ.), Μπέλη 4, Γουίλσον 17, Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας 9

Διαιτητές: Σκαλτσής, Σιδέρης και Αντωνιάδης (κομισάριος Τεφτίκης)