Η ιστορική ετήσια γιορτή, επέστρεψε
Μετά από αποχή 2 ετών, λόγω της πανδημίας, πραγματοποιήθηκε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας στο κλειστό γυμναστήριο Υμηττού, γιορτάζοντας, παράλληλα τα 73 χρόνια από την ίδρυση του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα. Στην ετήσια γιορτή και σε “οικογενειακό κλίμα” παρευρέθησαν όλα τα τμήματα του Συλλόγου, το Διοικητικό Συμβούλιο, ενώ με την παρουσία τους μας τίμησαν ο Δήμαρχος Δάφνης-Υμηττού, εκπρόσωποι του Δήμου, της ΕΟΚ, της ΕΣΚΑ, των συνδέσμων κριτών και διαιτητών Αττικής, αλλά και με ιδιαίτερη χαρά και τιμή υποδεχτήκαμε τον Παναγιώτη Γιαννάκη, ως εκπρόσωπο των προπονητών του αθλήματος.
- ο πρόεδρος του Συλλόγου, Άγγελος Ζούπας
- Παναγιώτης Γιαννάκης
- ο Δήμαρχος Δάφνης-Υμηττού, Αναστάσιος Μπινίσκος
- ο υποστηρικτής μας, Γιώργος Γκούμας (αριστερά) βραβεύεται από τον ταμία του Συλλόγου, Γιώργο Καστρινό
- ο υποστηρικτής μας, Αντώνης Δημήτρης (αριστερά) βραβεύεται από το Γιώργο Καστρινό
- η υποστηρικτής μας, Νατάσα Βαρδή (δεξιά) βραβεύεται από τη Φωτεινή Παγώνη, πρώην παράγοντα
- ο πρώην παράγοντας, Κώστας Ραφτόπουλος (αριστερά) βραβεύεται από το Γιώργο Καστρινό
- η πρώην παράγοντας, Φωτεινή Παγώνη (αριστερά) βραβεύεται από τον πρώην παράγοντα, Σπύρο Πατσέα
- ο πρώην παράγοντας και υποστηρικτής μας, Γιάννης Χατζηνικολάου (αριστερά) βραβεύεται από το Μανώλη Λεκάκη, πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού (δεξιά)
- ο πρώην προπονητής μας, Απόστολος Κοτούφος (αριστερά) βραβεύεται από τον Άγγελο Ζούπα
- ο πρώην παίκτης και παράγοντας, Χρήστος Παυλίδης (δεξιά) βραβεύεται από τον υπεύθυνο Δημοσίων Σχέσεων της ΕΟΚ, Κωνσταντίνο Ασημακόπουλο
- ο πρώην παίκτης, Νίκος Ανδριόπουλος (δεξιά) βραβεύεται από τον πρώην προπονητή του γυναικείου και νυν αντιδήμαρχο του Δήμου Βύρωνα, Δημήτρη Κόκκαλη
- ο πρώην παίκτης, Θέμης Γαλάνης (δεξιά) βραβεύεται από το βασικό χρηματοδότη μας, Σπύρο Ζούπα
- ο πρώην παίκτης, Γιώργος Χαραλαμπάκης (αριστερά) βραβεύεται από το Γιώργο Καστρινό
- ο πρώην παίκτης, Γιώργος Γρίβας (δεξιά) βραβεύεται από το Νίκο Μπεργελέ, πρώην καθηγητή ΤΕΦΑΑ και διεθνή παίκτη και προπονητή του βόλεϊ
- ο πρώην παίκτης, Πέτρος Αθανασούλιας (δεξιά) βραβεύεται από τον πρώην παίκτη και προπονητή, Σάντρο Μουμούρη
- ο πρώην παίκτης, Δημήτρης Μαγγωνάκης (δεξιά) βραβεύεται από τον πρώην παίκτη μας του βόλεϊ και ιατρό της ομάδας μας, Γιώργο Τσικούρη
- ο πρώην παίκτης, Προκόπης Κομματάς (δεξιά) βραβεύεται από τον Παναγιώτη Γιαννάκη
- ο πρώην παίκτης, Νίκος Κόκκαλης (δεξιά) βραβεύεται από το Μιχάλη Κυρίτση, πρώην διεθνή παίκτη του Παναθηναϊκού και προπονητη, νυν πρόεδρο του ΣΠΑΚΕ (παλαίμαχοι) και πρώην καθηγητή Πολυτεχνείου (γυμναστική)
- ο πρώην παίκτης, Φαίδωνας Παγώνης (κέντρο) βραβεύεται από τον πρώην παίκτη και παράγοντα Κωνσταντίνο Κόλλια (αριστερά)
- ο πρώην παίκτης, Νίκος Μακρής (δεξιά) βραβεύεται από την πρόεδρο των κριτών Αττικής Τάνια Μερίκα
- ο πρώην παίκτης, Μίμης Μπενούκας (αριστερά) βραβεύεται από τον Χρήστο Ζούπα, πρώην παίκτη μας, πρωταθλητή Ευρώπης και ιατρό
- ο πρώην παίκτης, Σταύρος Αναστασιάδης (αριστερά) βραβεύεται από τον Γιώργο Ήτζο, πρώην παίκτη και νυν παράγοντα και υπεύθυνο επικοινωνίας
- Χρήστος Ζούπας
Την εκδήλωση άνοιξε με ομιλία του ο επί 42 συναπτά έτη Πρόεδρος της ομάδας του Υμηττού, Άγγελος Ζούπας, ο οποίος μίλησε για την πορεία μέσα στις δεκαετίες, των “πορτοκαλί” και για τα ιδανικά που αυτή πρεσβεύει έως και σήμερα, με παράλληλη προτροπή σε σημεία που θα καλυτερεύσουν το ελληνικό μπάσκετ, εστιάζοντας στις αιτίες, γιατί δε βγαίνουν καινούργιοι παίκτες..
Μετά την αναφορά στην πορεία όλων των τμημάτων, έδωσε το λόγο στο Δήμαρχο Δάφνης-Υμηττού, Αναστάσιο Μπινίσκο, ο οποίος συνεγχάρει το Σύλλογο για το έργο του και επισήμανε την υποστήριξη του Δήμου, με κυριότερη την ανακατασκευή του κλειστού της “Πυρκάλ” και του ιστορικού ανοικτού γηπέδου, στον Υμηττό. Αμέσως μετά ακολούθησαν οι βραβεύσεις των επίτιμων καλεσμένων, οι οποίες συνοδεύτηκαν με σύντομες αναφορές του Προέδρου της ομάδας.
Αναλυτικότερα, τιμήθηκαν, για την επί σειρά υποστήριξή τους, οι Γιώργος Γκούμας (εκκεντρικόν, από το 2013), Αντώνης Δημήτρης (Peace of mind, οπτικά, από το 2010) και η Νατάσα Βαρδή (ταβέρνα του Βαρδή, από το 2003).
Στη συνέχεια βραβεύτηκαν οι πρώην παράγοντες των “πορτοκαλί” Κώστας Ραυτόπουλος (2007-13), Φωτεινή Παγώνη (2001-07) και Γιάννης Χατζηνικολάου (2005-13).
Σειρά έχει η βράβευση του πρώην προπονητή μας Απόστολου Κοτούφου (1997-2013, παιδοεφηβικά, γυναικείο, προπονητική ομάδα ανδρών) και οι παίκτες που τίμησαν τη φανέλα του Υμηττιώτικου Συλλόγου, κυρίως τη δεκαετία του 2000, Χρήστος Παυλίδης (παίκτης από τα παιδικοεφηβικά, παράγοντας 2007-09), Νίκος Ανδριόπουλος, Θέμης Γαλάνης, Γιώργος Χαραλαμπάκης, Γιώργος Γρίβας, Πέτρος Αθανασούλιας, Δημήτρης Μαγγωνάκης, Προκόπης Κομματάς, Νίκος Κόκκαλης, Φαίδωνας Παγώνης, Νίκος Μακρής, Μίμης Μπενούκας και Σταύρος Αναστασιάδης.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την κοπή της πίτας και την κλήρωση των λαχνών και με τις ζεστές ευχές όλων για μια καλή χρονιά με υγεία και πολλά χαμόγελα!!
- η φίλη του Συλλόγου, Λίλα και τυχερή της κλήρωσης
Δείτε το κυρότερο μέρος της εκδήλωσης στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, στην ακόλουθη διεύθυνση,
Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής και καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει
.