« All Events

• This event has passed.

Α2 Ανδρών: Αγρίνιο – Αμύντας 76-80

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019 , 17:00

Το ρόδι… έσπασε στο Αγρίνιο και ο Αμύντας πανηγύρισε την πρώτη νίκη, το πρώτο «διπλό» του φετινού Πρωταθλήματος! Σε ένα συναρπαστικό ματς, για την 7η Αγωνιστική, οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού νίκησαν στην παράταση με σκορ 76-80 τον ΑΟ Αγρινίου, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη ήττα στην έδρα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά χαμηλό σκορ και τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής (15-14, 10’). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας βελτιώθηκε σε όλα τα σημεία του γηπέδου, κατορθώνοντας να πάρει μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά στο ημίχρονο (23-28, 20’). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες ανέβασαν… ταχύτητα επιθετικά, ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά. Ο Αμύντας κράτησε το ισχνό προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (48-49, 30’). Στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με +8 (63-71, 38’) μετά από ένα σερί με δύο τρίποντα των Χάλαρη και Κομποδιέτα και 3/4 βολές των Κομποδιέτα και Κουκουνιά. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα το Αγρίνιο ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «πορτοκαλί» απέδειξαν στο παρκέ πόσο ήθελαν αυτή τη νίκη και με 4/6 βολές στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν να πάρουν το πρώτο «ροζ φύλλο» στην φετινή Α2.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Στέλιο Χάλαρη με 25 πόντους, 4 rebounds και 4 assists, ενώ σημαντική ήταν και η επιθετική προσφορά των Κομποδιέτα, Φακοπουλίδη και Κουκουνιά.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την ερχόμενη Τετάρτη (20/11, 18:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού με τον ΓΣ Ελευθερούπολης.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΑΜΥΝΤΑΣ 76-80

Δεκάλεπτα: 15-14, 23-28, 48-49, 71-71, (κ.αγ.) 76-80
Διαιτητές: Παφίλης, Κωνσταντινίδου, Ελευθεριάδης Πλ.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 8 (1/4 τριπ., 7 ριμπ.), Μπερέρης 7 (1/3 τριπ., 6 ριμπ., 5 ασίστ), Μιχάλογλου 26 (8/12 διπ., 3/11 τριπ., 10 ριμπ.), Χατζηνικόλας 2, Φραντζεσκί 18 (4/10 διπ., 1/2 τριπ.), Χρήστου, Γκρέκας 13 (1/4 τριπ., 5 ασίστ), Σταματογιάννης 2, Ψαράς, Κασιούμης.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 9 (5 ασίστ), Κάπρης 1, Σιούντρης 3 (1/4 τριπ.), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11 (1/2 τριπ., 5 κλεψ.), Κομποδιέτας 15 (2/7 τριπ.), Γκαβανόπουλος 1, Χάλαρης 25 (8/9 διπ., 2/4 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Φακοπουλίδης 12 (3/4 διπ., 1/5 τριπ.), Κωνσταντακόπουλος, Μέλιος 3.