Α2 Ανδρών: Αμύντας-Ψυχικό 61-50

Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2018 , 17:00

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Αμύντας, ο οποίος επιβλήθηκε του Ψυχικού με 61-50 για την 4η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα μας ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα, με αποτέλεσμα το Ψυχικό να προηγηθεί με 0-9 στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, ο Διαμαντόπουλος έδωσε σημαντικές επιθετικές λύσεις και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αμύντας πέρασε μπροστά στο σκορ 14-12 (9′). Με δύο προσωπικές ενέργειες των Βαρδιάνου και Κουκουνιά οι γηπεδούχοι απέκτησαν μια απόσταση ασφαλείας (21-16, 14′). Δύο λεπτά αργότερα το Ψυχικό με τρίποντο του Παναγιωταρά ισοφάρισε (23-23), αλλά Διαμαντόπουλος, Τοπάλλι και Κουκουνιάς έκαναν το 33-24 (19′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η διαφορά στα ίδια επίπεδα για αρκετό χρονικό διάστημα. Στα 7′ πριν το τέλος της αναμέτρησης η απόσταση έφτασε στο +10 (49-39, 33′), ενώ ένα τρίποντο του Μπάρμπα για το 54-42 ήταν αυτό που σφράγισε εν πολλοίς τη νίκη.

Επόμενος αγώνας της ομάδας μας το μεθεπόμενο Σάββατο (10/11/18, 17.00) στο κλειστό της Καρδίτσας με την ομώνυμη ομάδα.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΨΥΧΙΚΟ 61-50

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-27, 45-39, 61-50

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Μαγκουνής και Μηλαπίδης (κομισάριος Δούκας).

Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας 14, Καμπούρης 4, Τοπάλι 7(1), Διαμαντόπουλος 12(2), Καλδής, Βαρδιάνος 5(1), Κερασοβίτης 4, Κουκουνιάς 9, Σιούντρης, Μπάρμπας 4(1), Γκαβανόπουλος 2, Κάπρης.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου, Παναγιωταράς 3(1), Κοντούδης, Παπανικολάου 14(2), Παπαντωνάκος 3(1), Μάντζαρης, Αρσενόπουλος 11(3), Θεοδώρου, Ντιαλό 2, Μπασδέκης 3, Καφαντάρης, Παασόγια 14.