Α2 Γυναικών: ΓΣ Αγ.Παρασκευής – Αμύντας

Κυριακή 10 Απριλίου 2022 , 13:00

Τελευταία αναμέτρηση της σεζόν και ο Αμύντας φιλοξενείται στο Κοντόπευκο από τον ΓΣΑΠ, για την 22η αγωνιστική της Α2, με στόχο το διπλασιασμό των νικών, μετά την αναμέτρηση του Α’ γύρου (61-53).

Και οι δύο ομάδες αναζητούν τη νίκη για να αυξήσουν θετικά το ισοζύγιο νικών/ηττών τους τη φετινή σεζόν (Αμύντας 15/4 , ΓΣΑΠ 14/5) και να κατακτήσουν τη 2η θέση στην κατάταξη του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών, θέση που οι Υμηττιώτισες καταλαμβάνουν και με ήττα λιγότερη των 8 πόντων.

Η προϊστορία των αναμετρήσεων στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία ξεκινάει στην πρώτη ιστορική συμμετοχή της ομάδας του Υμηττού, την περίοδο 2018-19 με την ομάδα της Αγίας Παρασκευής να παίρνει τα ροζ φύλλα, στο Κοντόπευκο με 57-42, αλλά και στον Β΄ γύρο στην “Πυρκάλ” (46-51). Αντίπαλος στους συγκεκριμένους αγώνες ήταν και η τωρινή μας παίκτρια Σόφη Κλείτσα, που ήταν μέλος της αντίπαλης ομάδας για τρεις συνεχόμενες χρονιές στην Α2 (2016-19). Την περασμένη σεζόν, που διακόπηκε λόγω της πανδημίας, πραγματοποιήθηκε μία αναμέτρηση στον Υμηττό, με νίκη των γηπεδούχων (78-52). Τις περιόδους 2015-17 αγωνίστηκε με τον ΓΣ Αγίας Παρασκευής στο Νότιο όμιλο της Α2 Εθνικής κατηγορίας και συνέχισε τις τρεις τελευταίες σεζόν (2018-2021) πριν ενταχθεί στον Αθλητικό Όμιλο Αμύντα Υμηττού η Χριστίνα Κοντογιάννη.

Οι προηγούμενες αναμετρήσεις της νεότερης ιστορίας, ήταν στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας ΕΣΚΑ μέχρι την περίοδο 2014-15 που η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατέκτησε το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α2 Εθνική, όπου αγωνίζεται έως και σήμερα. Αναλυτικότερα σε 6 συναντήσεις (2010-11, 2013-14, 2014-15) οι “πορτοκαλί” κατέκτησαν μία νίκη.

Προπονητής των γηπεδούχων είναι ο Γρηγόρης Τασιόπουλος.

Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί ζωντανά μέσα από το κανάλι LIFE στο YouTube στη διεύθυνση που ακολουθεί,

Αγία Παρασκευή – Αμύντας .

κλειστό Κοντοπεύκου | Κυριακή 10 Απριλίου | 13:00

ΓΣ Αγίας Παρασκευής – ΑΟ Αμύντας

Διαιτητές: Λαζόγκα και Ραπτογιάννης (κομισάριος Πετράκης Μιχ.)

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το γυναικείο τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.