Α2 Γυναικών Β’ φάση (play off): ΓΣ Αγ.Παρασκευής – Αμύντας

Τετάρτη 01 Μαΐου , 21:30

Η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών ολοκληρώθηκε και ο Αθλητικός Όμιλος Υμηττού Αμύντας τερμάτισε στην 3η θέση της κατάταξης του 1ου ομίλου, ισοβαθμώντας με το δεύτερο ΓΣ Αγίας Παρασκευής, που διασταυρώνονται, την Τετάρτη 1 Μαΐου (21:30) με μειονέκτημα έδρας, στη Β’ φάση των play off  ανόδου για την πρώτη τη τάξει κατηγορία, με την πρόκριση, για την επόμενη φάση, να κρίνεται στις δύο νίκες.

Οι δύο αντίπαλοι έχουν το ίδιο ρεκορ νικών/ηττών, 20/6, στην Α’ φάση, με τις αναμετρήσεις της κανονικής διάρκειας να είναι μοιρασμένες στις έδρες, ήττα για την ομάδα του Υμηττού στο Κοντόπευκο (56-45) και νίκη στο Β’ γύρο στον Υμηττό (50-48).

Η προϊστορία των αναμετρήσεων στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία ξεκινάει στην πρώτη ιστορική συμμετοχή της ομάδας του Υμηττού, την περίοδο 2018-19 με την ομάδα της Αγίας Παρασκευής να παίρνει τα ροζ φύλλα, στο Κοντόπευκο με 57-42, αλλά και στον Β΄ γύρο στην “Πυρκάλ” (46-51). Τη σεζόν 2020-21, που διακόπηκε λόγω της πανδημίας, πραγματοποιήθηκε μία αναμέτρηση στον Υμηττό, με νίκη των γηπεδούχων (78-52), ενώ την επόμενη χρονιά, 2021-22, οι νίκες ήταν μοιρασμένες στις έδρες (τελευταία αγωνιστική του Α’ γύρου στον Υμηττό 61-53 και 55-49 στην Αγία Παρασκευή). Τις περιόδους 2015-17 αγωνίστηκε με τον ΓΣ Αγίας Παρασκευής στο Νότιο όμιλο της Α2 Εθνικής κατηγορίας και συνέχισε τρεις σεζόν (2018-2021) πριν ενταχθεί στον Αθλητικό Όμιλο Αμύντα Υμηττού η Χριστίνα Κοντογιάννη.

Οι προηγούμενες αναμετρήσεις της νεότερης ιστορίας, ήταν στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας ΕΣΚΑ μέχρι την περίοδο 2014-15 που η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατέκτησε το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α2 Εθνική, όπου αγωνίζεται έως και σήμερα. Αναλυτικότερα σε 6 συναντήσεις (2010-11, 2013-14, 2014-15) οι “πορτοκαλί” κατέκτησαν μία νίκη.

Προπονητής των γηπεδούχων είναι ο Γεώργιος Ρουμπελάκης για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

κλειστό Κοντόπευκου “Γεωργία Λαούδη” | Τετάρτη 1 Μαΐου | 21:30