Elite League Ερρίκος Ντυνάν: Αμύντας – Κόροιβος Αμαλιάδας

Κυριακή 21 Ιανουαρίου , 15:00

Δεύτερη αναμέτρηση στο Β’ γύρο της  Elite League Ερρίκος Ντυνάν και ο Αθλητικός Όμιλος Υμηττού Αμύντας υποδέχεται τον Κόροιβο Αμαλιάδας (Κυριακή 21 Ιανουαρίου, 15:00), με στόχο να ισοσκελίσει την ήττα του περασμένου Οκτωβρίου, στο κλειστό της Ήλιδας (85-66).

Η ομάδα του Νομού Ηλείας, βρίσκεται στη θέσεις των play off και έχει 10 νίκες σε 16 αναμετρήσεις, συμμετέχοντας για όγδοη φορά στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία και έκτη συνεχόμενη. Στο τιμόνι την οδηγεί ο Δημήτρης Λιόγας, που την περασμένη σεζόν ήταν στον πάγκο των Υμηττιωτών.

Ο Αθλητικός Σύλλογος Αμαλιάδας Κόροιβος ιδρύθηκε το 1982, με πηγή έμπνευσης για το όνομα να είναι ο Κόροιβος, ο Ηλείος μάγειρος και φούρναρης, ο οποίος στα 776 π. Χ., στους πρώτους καταγεγραμμένους Ολυμπιακούς αγώνες της αρχαιότητας, ήταν ο πρώτος αθλητής που κέρδισε τον αγώνα δρόμου ενός σταδίου.

Η προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο αντιπάλων έχει πρεμιέρα τη σεζόν 2010-11, όπου οι φιλοξενούμενοι συμμετείχαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Α2, έπειτα εξαγοράς της θέσης της Ξάνθης, με την ομάδα του Υμηττού να παίρνει το ροζ φύλλο τόσο εντός (86-60), όσο και εκτός έδρας (74-79), στην Αμαλιάδα. Η ξαναεμφάνιση του Κόροιβου στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία έγινε την περίοδο 2012-13, με την επόμενη σεζόν να κατακτά την παρθενική συμμετοχή στην Α1, όπου αγωνίστηκε για τέσσερις συνεχόμενες περιόδους έως τον υποβιβασμό, το 2018, ξανασυναντώντας τους “πορτοκαλί” τη σεζόν 2018-19 με τους Υμηττιώτες να παίρνουν το “διπλό” στην Αμαλιάδα με 63-70, όμως, η ομάδα της Ηλείας πήρε τη ρεβάνς στην “Πυρκάλ” με 55-63. Την πρώτη περίοδο που δεν ολοκληρώθηκε λόγω της πανδημίας (2019-20) οι νίκες ήταν μοιρασμένες, αυτήν τη φορά στις έδρες, στην Αμαλιάδα με σκορ 75-71, σε ένα αγώνα που οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν για περισσότερο από τριάντα λεπτά και στον Υμηττό σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (89-87). Τη σεζόν 2020-21 ο Σύλλογος της Δυτικής Ελλάδας συμμετείχε μόνο σε τρεις αγώνες (γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες) μέχρι τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της πανδημίας και αποφάσισε να μη συνεχίσει μετά την επανεκκίνηση της Α2, ενώ την περίοδο 2021-22 οι νίκες ήταν μοιρασμένες στις έδρες, με επικράτηση των γηπεδούχων στην Αμαλιάδα με σκορ 73-58 και νίκη των Υμηττιωτών, στον Β’ γύρο, στην Πυρκάλ (77-68), όπως και την περασμένη σεζόν, στο κλειστό της Ήλιδας (81-75) και στον Β’ γύρο στην Πυρκάλ (78-76).

κλειστό Υμηττού | Κυριακή 21 Ιανουαρίου | 15:00

ΑΟ Αμύντας – ΑΣΑ Κόροιβος

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σκανδαλάκης και Νάστος (κομισάριος Παλάτος)

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το επίσημο κανάλι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης στο YouTube, στην ακόλουθη διεύθυνση,

Αμύντας – Κόροιβος

Ακολουθήστε τον Αμύντα στη σελίδα του στο facebook για να είστε πάντα ενημερωμένοι, όπως και να μαθαίνεται, επίσης, για την πορεία της αναμέτρησης.

Ενημερωθείτε, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.

Επίσης ξαναδείτε όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“ στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού.

Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων  για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει  .